0

تغذيه همستر(آب،خوراک،غذا)

غذای همستر

همسترها مانند اکثر جوندگان دیگر همه چیز خوار هستند و طیف وسیعی از غذاها را مصرف می کنند. تغذيه همستر از غلاتی مانند گندم، جو، ذرت و خشکبارهایی همچون بادام، فندق، پسته، بادام زمینی و نیز تخم آفتابگردان می تواند استفاده کرد. غذای همستر می تواند از سایر غلات باشد. از دیگر مواد غدایی حیوانات نیز می توان به عنوان خوراک همستر استفاده کنیم.

https://boghalamoon.com/

تغذيه همسترها

 از غذاهای دیگری که توسط همسترها قابل مصرف هستند می توان به نان، برنج، انواع میوه ها مانند سیب و خیار، سبزیجاتی مانند جعفری، شوید، هویج، کاهو و کلم اشاره کرد و نیز طیف وسیعی از غذاهای مورد استفاده انسان ها نیز می تواند توسط همسترها مصرف شود که از آن جمله می توان به برنج پخته، گوشت، ماهی، ماکارونی، سیب زمینی پخته و تخم مرغ آب پز اشاره کرد. غذاهای تجاری موجود یک ترکیب پایه ای بسیار مناسب برای همستر ها می باشند ولی متاسفانه این ترکیبات در ایران به راحتی در دسترس نبوده و یا گران قیمت می باشند و در صورتی که خرید آنها جهت تغذیه حیوان در طول ماه مقدور نباشد می توان حدود ۳ الی ۴ روز در ماه (۵ الی ۶ وعده در ماه) از این غذاها جهت جلوگیری از بروز کمبودهای تغذیه ای در حیوان استفاده کرد.

غذاهای آماده سگ و گربه و یا حتی دان مخصوص پرندگان نیز برای خوراک همستر قابل مصرف است. با توجه به مطالب ذکر شده در بالا مشاهده می شود که همستر حیوانی است که نگهداری آن از لحاظ تأمین غذای آن مشکل خاص ندارد و حیوان بسیار خوش خوراکی است. البته لازم به ذکر است که در تغذیه همسترها نکات ریزی وجود دارد مثلاً بهتر است گندم و ذرتی که در اختيار همستر قرار داده می شود حدود ۴۸ ساعت قبل در آب خیسانده شوند زیرا در این کار علاوه بر جذب آب توسط دانه ها و تأمین مقداری از آب مورد نیاز بدن حیوان موجب نرم شدن این غذاها شده و همستر راحت تر می تواند آنها را بخورد و یا اینکه نباید به همسترها زیاد میوه و سبزی تازه داد زیرا موجب اختلال در دستگاه گوارش حیوان شده و منجر به ایجاد اسهال در حیوان می شوند. نکته دیگر اینکه در فصل تابستان که در ایران مصادف با تعطیلی مدارس بوده و مردم بیشتر نسبت به نگهداری همستر اقدام می کنند می توان نسبت به زمستان و پاییز به همستر میوه و سبزی بیشتری داد البته باید توجه کرد که این افزایش مقدار منجر به زیاده روی نگردد زیرا همانگونه که اشاره شد منجر به ایجاد اختلالات گوارشی در حیوان خواهد شد.

نکته دیگر اینکه باید میوه و سبزیجات را حتماً قبل از در اختیار حيوان قرار دادن به خوبی با آب شست زیرا احتمال دارد حاوی بقایای سموم ضد آفات نباتی باشند که منجر به مسمومیت همستر می شوند. بیسکویت­های مخصوص سگ هم از لحاظ غذایی برای همستر ها مناسب هستند و هم وسیله بسیار خوبی برای کوتاه نگه داشتن دندان های حیوان می باشند.

از لحاظ مصرف غذا همستر یک حیوان بسیار صرفه جویی است به عنوان مثال حدود ۴۵۰ الی ۵۵۰ گرم غذای خشک برای ۳۰ روزیک همستر بالغ کافی است ولی این مقدار را باید كم كم و روزانه، به مقدار مصرف همان روز حیوان در اختیار آن قرار داد تا موجب باقی ماندن و فاسد شدن غذاهای اضافی نگردد. همسترها مقداری از غذایی را که شما در اختیار آنها قرار می دهید در لانه خود و یا در گوشه ای از قفس خود مخفی می کنند تا در روز مبادا از آن استفاده کنند بنابراین بهتر است غذاهای مرطوب و میوه و سبزی در حجم زیاد به همسترها داده نشود زیرا باقی ماندن و ذخیره شدن این غذاها در قفس باعث فساد آنها شده و استفاده همستر از آنها موجب مسمومیت و بیماری حیوان خواهد شد و نیز فساد این غذاها موجب ایجاد بوی نامطبوع در قفس حیوان می شود.

تمام غذاهای ذکر شده در بالا می تواند توسط همستر مصرف شود ولی بهتر است برای مدت طولانی از یک نوع غذا استفاده نشود و هر چند وقت یک بار تغییری در رژیم غذایی حیوان داده شود و یا اینکه اگر روزانه چند نوبت به حيوان غذا داده می شود بهتر است هر وعده حیوان را توسط غذاهای متنوعی تغذیه کرد تا یک تنوع غذایی برای حیوان حاصل شود.همسترها در مواجهه با غذا ابتدا به دقت شروع به بررسی غذا می کنند و آن را به خوبی بو کرده و سپس به سرعت تا جایی که کیسه های گونه ای حیوان گنجایش دارند غذا را وارد آنها می کنند و سپس به سمت لانه خود و یا گوشه ای از قفس که به منظور ذخیره کردن غذا تدارک دیده اند حرکت کرده و کیسه های گونه ای را تخلیه می کنند و شروع به خوردن غذا می نماید و بعد از کمی تغذیه و احساس سیری اگر مقدار اضافی غذا در محلی که ما قرار داده ایم باقی مانده باشد آنها را نیز به لانه حمل می کنند تا در مواقع ضروری مورد استفاده قرار دهند. بعد از صرف غذا همسترها عادت به تمییز کردن سر و صورت و نواحی دهان خود دارند که این عمل را توسط دست های خودشان انجام می دهند و سپس شروع به تمییز کردن بدن خودشان به وسیله لیسیدن بدن می کنند که در اصطلاح به این عمل حيوان Grooming گفته می شود که کاملاً طبیعی بوده و نشانه سلامت حیوان است.

از لحاظ زمانی برای غذای همستر زمان مشخصی وجود ندارد زیرا اگر خوراک همستر زمانی صورت گیرد که حیوان نیاز به خواب دارد همستر از خواب بیدار شده و غذا را به داخل لانه حمل کرده و به خواب می رود و زمانی که بیدار شد به تغذیه می پردازد ولی اگر علاقه مند به مشاهده غذا خوردن حیوان باشید می توانید تغذیه را هنگام غروب انجام دهید زیرا همانگونه که قبلاً اشاره شد همسترها حیواناتی شب زی هستند و اغلب اوقات روز در خواب به سر می برند و هنگام غروب بیدار شده و شروع به فعالیت می کنند در نتیجه بهترین زمان تغذیه هنگام غروب است ولی اجباری به این کار وجود ندارد. لازم به ذکر است که معین کردن یک ساعت مشخص برای خوراک همستر باعث می شود که یک نوع یادگیری در حیوان ایجاد شود و هر روز خودش را در همان ساعت معین آماده خوردن غذا کند.

از لحاظ آب درست است که همسترها برای ادامه زندگی نیازمند آب فراوانی نمی باشند ولی باید همیشه آب در اختیار حيوان قرار داده شود حتی همسترها نیازمند محلی برای آبتنی و شستشوی بدن خودشان هستند و اگر به چنین محلی دسترسی داشته باشند به راحتی از آن استفاده کرده و لذت می برند.

از لحاظ تغذیه ای تغذیه همستر با میوه های اسیدی مانند نارنگی، پرتغال، گریپ فروت، کیوی و… کار درستی نبوده و نیز برگ و چوب برخی درختان مانند شمشاد و کاج وسرو برای همه بستر مناسب نیست.

پیاز، سیر، تره، موسیر، لوبیای خام، سیب زمینی خام، جوانه های سیب زمینی، گیاه روبارب و برگ های آن و نیز برگ های گوجه فرنگی برای خوراک همستر غذای مناسبی نیستند و بهتر است از این مواد در تغذیه حیوان استفاده نشود. لازم به توضیح است که برخی همسترها عادت به خوردن حشراتی مانند مورچه، سوسک و مگس دارند که یکی از عادات طبیعی بوده و نگران کننده نیست ولی بهتر است برای جلوگیری از انتقال برخی از بیماری ها و انگل هایی که می توانند از حشرات به پستانداران منتقل شوند از این کار جلوگیری شود. مدفوع خواری نیز در همستر وجود دارد و یک رفتار کاملاً طبیعی بوده و هیچگونه نگرانی ندارد.


https://makian.shop/

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 4 امتیاز از مجموع: 4]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج