0

بیماری های قارچی قابل انتقال از حیوان به انسان:قارچ کوکسیدیوئیدومایکوزیس

قارچ کوکسیدیوئیدومایکوزیس ،  بیشتر در انسان ها، سگ­ها و گربه ها و به طور برجسته در جنوب غربی ایالات متحده، شمالِ مکزیک و مناطق پراکنده ای از آمریکای مرکزی، کلمبیا، ونزوئلا، پاراگوئه و آرژانتین گزارش شده است. کوکسیدیوئیدس ایمیتیس تنها در کالیفرنیا یافت شده در حالی که کوکسیدیوئیدس پوساداسی عامل عفونت در تمامی مناطق دیگر است. در ادامه به بررسی قارچ کوکسیدیوئیدومایکوزیس در انسان و حیوان می پردازیم.

کوکسیدیوئیدومایکوزیس

کوکسیدیوئیدس ایمیتیس یک قارچ دو شکلی خاک زی و همچنین پوساداسی کوکسیدیوئیدس هستند.  عفونت در انسان معمولاً خودمحدود شونده بوده و در افراد دارای سیستم ایمنی طبیعی، بدون علامت می­باشد. در زمان بروز بیماری ریوی مشابه بيماريِ “شبه آنفولانزا ” مشاهده می شود. ضعف، تب، سرفه، درد عضلانی، سردرد و درد قفسه سینه از رایج ترین نشانه های بالینی هستند. بثورات ماکولوپاپولر، قرمزی پوست چند شکلی، قرمزی پوست، نودوزام یا درگیری مفاصل نیز ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد. عفونت گسترده نادر است اما به شکل جدی، شکل مخرب بیماری حدوداً در 5/0 % عفونت ها در جمعیت عمومی ایجاد می شود، اما نرخ بسیار بالاتری در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف (مانند افراد مبتلا به ایدز، افراد تحت درمان کورتیکواستروئید مزمن، افراد تحت شیمی درمانی و دریافت کننده های پیوند آلوژنیک، وجود دارد. گسترش به استخوان، مفاصل، سیستم عصبی مرکزی، ریه ها یا پوست ممکن است اتفاق بیفتد.

جنبه های بالینی در سگ­ها با بیشتر عفونت­های غیرقابل تشخیص در معاینات و عفونت های بالینی که معمولاً با عفونت قسمت پایینی دستگاه تنفسی مشخص می شود، مشابه است. بیماری گسترش یافته می تواند بسته به نوع اندام درگیر، منجر به ایجاد نشانه های بالینی متفاوتی شود. معمولاً در گربه ها، ضایعات پوستی همراه با تب، کاهش وزن وبی قراری می باشند.

قارچ کوکسیدیوئیدومایکوزیس

عفونت از راه تماس با آرتروکونیدی (شکل آلوده کننده ی قارچ)، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم از راه خاک اتفاق می افتد. به طور کلی بیماری کوکسیدیوئیدومایکوزیس، به دلیل این که آرتروکونیدی آلوده کننده در بافت ها توسعه نمی یابند، بین انسان­ها و جانوران منتقل نمی شود. گزارشی از کوکسیدیوئیدومایکوزیس یک دامپزشک وجود دارد که ناشی از گسترش قارچ در اثر نکروپسی یک اسب می باشد. علت عفونت؛ تنفس ناخواسته ی اندوسپورهای بافتی به علت برش ناحیه آلوده با اره، مطرح شده است. به طور کلی، انتقال حیوان به انسان رخ نمی دهد. گزارش تازه ای در مورد یک تکنسین دامپزشکی با توصیف کوکسیدیوئیدومایکوزیس وجود دارد که با گاز گرفتگی یک گربه ی مبتلا به بیماری ایجاد شده است. تکنسین در ناحیه بازو دچار گاز گرفتگی شده بود و تقریباً ۲ هفته بعد قرمزی پوست شدید و التهاب بازو مشاهده شد. هیچ مورد مشکوک به انتقال بیماری مشترک گزارش نشده است.

کسانی که از جانورانی که دارای زخم های کوکسیدیوئیدسی هستند نگهداری می کنند، باید در زمان تماس و حمل مواد پانسمان (بر اساس احتمال نظری که آرتروکونیدیا می تواند در چنین محیطی رشد کند)، محتاط باشند. استفاده از محافظ چشم و صورت، یک ماسک و دستکش به همراه رعایت اصول بهداشتی توصیه می­شود؛ در حالی که خطر ممکن است کم باشد. توجه دقیق به روش­های نکروپسی در جانورانی که به دلیل این بیماری مرده اند، لازم و ضروری است. استفاده از محافظ­های صورت یا چشم و محافظ تنفسی در زمان نکروپسی امری مهم می باشد. گازگرفتگی توسط جانورانی که دارای کوکسیدئودومیکوسیس گسترده هستند، باید به عنوان منبع احتمالی عفونت در نظر گرفته شوند و توصیه های پزشکی باید در این خصوص انجام شود. شواهد کمی در خصوص پروفیلاکسی بعد از تماس در چنین شرایطی وجود دارد و در این مورد نظارت دقیق توصیه می گردد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج