0

برداشت یونجه

برداشت یونجه

در مطلب قبل در مورد چراگاه یونجه پرداختیم . دراین مقاله در مورد زمان برداشت یونجه ، ارتفاع برش یونجه و تجهیزات برداشت برنجه نکاتی را ذکر می کنیم.

برداشت یونجه

مهمترین عوامل که باید در برداشت یونجه مورد توجه باشند مورد توجه باشند:

  1. میزان عملکر
  2. کیفیت علوفه
  3. تأثیری که برداشت بر روی دوام گیاه می گذارد.

زمان برداشت در یونجه عامل مهمی برای بدست آوردن علوفه، با کیفیت بالاست. اگر برداشت زودتر از موعد مقرر باشد کیفیت بالا ولی عملکرد پایین می آید و اگر دیرتر از موعد مقرر باشد کیفیت پایین و عملکرد بیشتر می شود بهترین زمان برای برداشت یونجه زمانی است که ۱۰ تا ۲۵ درصد مزرعه به گل نشسته باشد باید توجه داشت که یونجه ای را که در پاییز کشت شده نباید در سال اول برداشت کرد و یونجه ای را که در بهار کشت شده برای تقویت گیاه در زمان گل دادن کامل برداشت نمود هر اندازه فاصله زمانی برداشت چین ها به هم نزدیکتر باشند بدلیل پایین بودن میزان ذخیره کربوهیدرات ها و مواد غذایی گیاه دچار صدمه می شود لذا هرگز نباید يونجه را قبل از رسیدن به ارتفاع ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر برداشت نمود موضوع دیگر در زمان برداشت یونجه ارتفاع برش از سطح خاک که باید ۵ تا ۱۰ سانتی متر در نظر گرفته شود بهتر است در و در اوایل صبح انجام شود به منظور برداشت بذر زمانی که ۷۵٪ غلافها به رنگ تیره در آمده برداشت صورت می گیرد.

یونجه ای که در اوایل پاییز کشت شده، نباید در همان سال برداشت شود و باید از آن مراقبت کرد تا در سال بعد محصول بیشتر و مرغوبتری تولید نماید و یونجه ای که در بهار کشت شده برای رشد بهتر ریشه و شاخ و برگ آن لازم است در چین اول زمان گل دادن کامل مزرعه برای برداشت انتخاب شود.

کیفیت بالای محصول در هنگام زود درو کردن ناشی از قابل هضم تر بودن علوفه و میزان پروتئین بالای آن می­باشد.

زود درو کردن علوفه در سال اول کشت باعث کاهش رشد ریشه و رشد سریع علفهای هرز می شود.

میزان پروتئین و کاروتن در گیاه یونجه تا مرحله گل دادن به حداکثر مقدار خود می رسد و از این مرحله به بعد میزان درصد این مواد به طور منظم رو به کاهش می رود.

آزمایشات نشان میدهد که بهترین زمان برای برداشت محصول علوفه یونجه موقعی است که در مزرعه یکدهم تا یک چهارم گلها شكفته شده باشند.

آخرین چین یونجه باید هنگامی برداشت شود که گیاه بتواند تا فرا رسیدن سرمای آخر پاییز به حد کافیرشد کند.

مراحل رشد درصد رشد ارزشیابی
قبل از غنچه 18 – 15 پروتئین خیلی زیاد، ماده خشک و سلولز کم، نباید چیده شود.
غنچه قبل از گل 21 – 20 پروتئین زیاد، ماده خشک و سلولز کم، بهتر است چیده نشود.
آغاز گلدهی 23 – 22 تعادل مواد غذایی، عملکرد مناسب، بهترین موقع چیدن
گلدهی کامل 25 – 23 پروتئین نسبتاً کم، موقع چیدن سپری شده بهتر است هرچه سریعتر برداشت شود.
بعد از گلدهی 25 پروتئین کم، ماده خشک و سلولز خیلی زیاد، برای چیدن خیلی دیر است.

ارتفاع برش یونجه

ارتفاع برش یونجه از سطح خاک موضوع مهم دیگری است که باید در هنگام برداشت یونجه مورد توجه قرار گیرد. درو عمیق باعث حمله علف های هرز و کم شدن دوام یونجه زار می شود و از طرف دیگر باقی گذاشتن ارتفاع زیاد و نامناسب ساقه به هنگام برداشت باعث کاهش عملکرد محصول می شود.

در کشور ما که دما نسبتاً زیاد است، بهتر است ارتفاع برش ساقه ها از سطح زمین 5 تا 10 سانتی متر در نظر گرفته شود.

تجهیزات برداشت برنجه

تجهیزات برداشت برنجه

تجهیزات برداشت برنجه

چیدن و درو مزرعة یونجه بر حسب وسعت سطح کشت به وسیلة داس یا ماشین های علف بر اجرا می شود. علوفة یونجه ای که تازه درو شده است، حدود 70 تا 75 درصد وزن خود آب دارد و چنانچه در این هنگام بر روی هم توده شود، درون توده به علت رطوبت زیاد پوسیدگی ایجاد و قسمتی از محصول از بین می رود. بنابراین لازم است یونجه های درو شده را در ردیف هایی باقی گذاشت تا بر اثر تابش آفتاب و وزش باد قسمتی از رطوبت خود را از دست داده و پژمرده شوند. سپس آنها را زیر و رو کرده تا مقدار بیشتری از رطوبت خود را از دست دهند.

میزان رطوبت بسته به نوع انبارداری تغییر می کند. در صورتی که علوفه به صورت توده در فضای باز نگهداری شود، میزان رطوبت ۴۰ درصد و در صورتی که به صورت توده در انبار سرپوشیده نگهداری شود، میزان رطوبت۲۵ درصد و در صورتی که علوفه بسته بندی شود میزان رطوبت ۲۰ درصد مناسب می باشد.

تجهیزات برداشت برنجه شامل دروگر های شانه ای و دوار برای برداشت بونجه و از ریک برای زیر و رو کردن علوفه و از بیلر برای بسته بندی علوفه استفاده می شود.

در صورتی که علوفه با هوا و دور از تابش مستقيم اشعه خورشید خشک شود، رنگ سبز طبیعی خود را حفظ کرده و مواد غذایی خود از جمله ویتامین A را کمتر از دست می دهد. تابش اشعه خورشید به مدت زیاد باعث رنگ پریدگی علوفه درو شده می شود و میزان ویتامین A را در آن به شدت کاهش می دهد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی
امتیاز شما به مقاله
[: 10 امتیاز از مجموع: 4.2]
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج