مرجع تخصصی دام و طیور
0

جفت گیری طوطی برزیلی و دلایل تخم نگذاشتن بعد از جفتگیری

بازدید 59

تولید مثل و جفت گیری طوطی برزیلی كاری سهل و آسان به شمار می رود و پرورش دهندگان طوطی برزیلی با دیدن جوجه های از تخم درآمده و رشد روز افزون آنان احساسی شادی و خوشحالی می نمایند. البته باید توجه داشت که نباید از هر جفت خریداری شده انتظار تولید مثل داشت، زیرا بارها اتفاق افتاده است که جنس هر دو طوطی خریداری شده، ماده و یا تر بوده است که در صورت ماده بودن، شاهد تخم گذاری هر دو طوطی بوده و تخمهای آنان فاقد نطفه خواهد بود و قادر به جوجه دهی نخواهند بود و در صورتی که هر دو طوطی نر باشند، تخم کداری نیز مشاهده نخواهد شد، لذا چنان چه پرورش دهنده ای به تولید مثل طوطی برزیلی خود علاقه مند باشد، باید از همان ها و در یک جفت نر و ماده خریداری نماید. نر و ماده مذکور باید به یکدیگر عادت کرده و یکدیگر را به عنوان جفت پذیرفته باشند، و تنها در این صورت است که اقدام به تولید مثل خواهند کرد.  دراین مطلب تخم نگذاشتن بعد از جفتگیری طوطی را بررسی میکنیم.

تولید مثل طوطی برزیلی

طوطی نر و ماده باید حداقل ده ماه سن داشته باشند و طوطی­های بالای ۵ تا ۶ سال سن نیز باید از چرخه تولید مثل و جوجه گیری خارج شوند. حالت کندن پرها در این پرنده معمولاً نشانه تمایل آن به آشیانه سازی است. این پرنده پس از ساختن آشیانه غالباً همان جا به استراحت می پردازد.

گرفتن جوجه از «طوطی برزیلی» در خانه امکان پذیر است، به شرط آن که گوشه ای خلوت و آشیانه ای مناسب برای پرنده فراهم شود. طول و عرض و ارتفاع جعبه آشیانه این پرنده باید تقریباً ۲۰ تا ۲۲ سانتی متر باشد. تنها مشکلی که ممکن است در گرفتن جوجه از طوطی برزیلی در خانه با آن مواجه شد، پایین بودن میزان جوجه درآوری تخم ها است. علت این امر هنوز مشخص نشده است، اگرچه آن را به کم بودن میزان رطوبت نسبت می­دهند. لذا باید توجه داشت که رطوبت مناسب برای جوجه درآوری طوطی برزیلی رطوبت ۶۵٪ بوده و تأمین روشنایی به مدت ۱۲ ساعت در روز برای جوجه درآوری ضروری است.

این پرنده معمولاً خیلی خوب از جوجه های خود نگهداری می کند، به شرط آن که جعبه آشیانه در طول دوران پرورش جوجه ها تمیز و بی عیب و نقص باقی بماند. طوطی برزیلی اندام تناسلی خارجی ندارد و در پرنده نر بیضه ها در داخل بدن قرار دارند. در فصل تولید مثل بیضه ها در پرنده نر یک صد برابر بزرگتر می­شود و تخمدان در پرنده ماده نیز بزرگتر می شود.

پرنده نر اسپرم خود را در کلواک نگه می دارد و در هنگام جفتگیری با مالیدن انتهای کلواک خود با کلاک پرنده ماده این اسپرم را در کلواک پرنده ماده می ریزد و اسپرم به طرف اویدو کت حرکت نموده و تخم را قبل از مرحله ساخته شدن پوسته، بارور می کند و پس از بارور شدن تخم، پوسته اهکی تشکیل شده و تخم بارور از بدن پرنده ماده خارج می شود و تخمهای بارور معمولاً ۳ تا ۵ روز بعد از جفت گیری گذاشته می شود.

در ادامه بررسی تخم نگذاشتن بعد از جفتگیری طوطی را بررسی میکنیم. این نکته را باید بدانیم که پرنده ماده بین ۴ تا ۶ تخم می گذارد و پرنده ماده قبل از تخم گذاری، ساعت­های طولانی را در لانه می گذراند. و پس از گذاشتن اولین تخم به یک روز، تخم بعدی را می گذارد و پس از فارغ شدن از کار تخم گذاری، بر روی تخم­ها می خوابد و در مدتی که بر روی تخم خوابیده، لانه را ترک نمی کند، از این رو پرنده نر اقدام به تهیه غذا برای پرنده ماده نموده و این غذاها را در اختیار پرنده ماده قرار می دهد.

مدت خوابیدن پرنده ماده بر روی تخم ۲۳ روز است. جوجه ها پس از این که از تخم درآمدند تا چند ساعت از محتویات کیسه زرده تغذیه می کنند و نیازی به تغذیه مادر ندارند و پس از این که محتویات کیسه زرده تمام شد، مادر اقدام به تغذيه آنان می کند و اگر مادر به هر علتی از تغذیه جوجه ها خودداری کرد، پرورش دهنده باید به صورت دستی به جوجه ها غذا بدهد و نباید فراموش کرد که پدر و مادر جوجه ها بهتر از هر کسی دیگری قادر به تغذیه جوجه های خود هستند و تا زمانی که آنان به صورت طبیعی اقدام به تغذیه و نگهداری از جوجه ها می کند نباید به هیچ وجهی دخالت کرد.

برخی از گونه های طوطی برزیلی قادرند سه بار در سال تخم گذاری کنند. برای اطمینان از باروری تخم ها می توان ۵ تا ۶ روز بعد از خوابیدن مادر بر روی تخم­ها، آنها را به آرامی برداشته و در مقابل چراغ نور قوی گرفته و محتویات آن را مشاهده کرد.

در صورتی که تخم بارور باشد لکه های سیاه در وسط تخم دیده خواهد شد که اطراف آن را رگهای خونی احاطه کرده است و در صورتی که تخم بارور نشده باشد در آن هیچ چیزی دیده نخواهد شد.

در فصل جفت گیری باید آب به میزان کافی در اختیار پرنده قرار گیرد و میوه های تازه و آبدار در اختیار پرنده قرار گیرد و در مدت خوابیدن روی تخم و بیرون آمدن جوجه ها از تخم بهتر است که برای تأمین رطوبت مناسب داخل لانه از اسفنج های مرطوب و یا برگ خیس درختان استفاده شود. چرا که طوطی برزیلی یک پرنده استوایی است و این مناطق از رطوبت بالایی برخوردار هستند. لذا باید برای تأمین شرایطی شبیه به شرایط جنگل های استوایی محل زیست این پرنده اقدام کرد، جوجه ها قبل از بیرون آمدن از تخم ابتدا سوراخی در آن ایجاد می کنند تا بتوانند از طریق آن تنفسی کنند و پس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت به تدریج پوسته تخم را شکسته و از تخم بیرون می آیند.

در این مرحله بین آنان بسیار ظریف و شکننده بوده و نیاز به حمایت مستقیم مادر دارند. در این مرحله مادر اقدام به تغذیه آنها با محتویات چینه دان می کند که در برگیرنده آنزیم­های هضم کننده می باشد و به تدریج که جوجه­ ها بزرگتر می شوند غذای مادر شامل دانه های نیم هضم غذا می گردد تا جوجه ها بتوانند به تدریج به غذای طبیعی عادت کنند.

مادر به مدت هشت هفته اقدام به تغذیه جوجه ها می کند و سپس آنها را از غذا گرفته و سعی می کند که روش غذا خوردن را به آنها یاد دهد و هنگامی که جوجه ها به اندازه کافی بالغ شدند، آنها را از لانه دور می­سازد تا بتوانند به طور مستقل زندگی نمایند.

قفس برای تکثیر

هرچه بزرگتر باشد بهتر است تا پرنده بتواند درونش بال بزند و پرواز کند. حداقل از قفس جفت خانه قناری می توانید استفاده کنید.

جفت گیری 

معمولاً بعد از یک تا دو هفته از اولین جفتگیری تخم گذاری انجام می شود. تخم گذاری در اکثر اوقات یک روز درمیان انجام می شود که ممکن است به دو سه روز هم بکشد.

دلایل تخم نگذاشتن بعد از جفتگیری طوطی

  • بالغ نبودن هر دو با یکی از پرنده ها
  •  پیر بودن
  •  نبود محیط خوب (استرس، جابه جایی، گرمای زیاد، دمای پایین، نبود نور لازم، قفس نامناسب، لانه نامناسب)
  •  چاق شدن
  •  کمبود ویتامین به خصوص کلسیم
  •  عقیم بودن طوطی های هیپرید
  •  جوجه کشی های پیاپی که موجب ضعیف شدن پرنده می­شود
  •  یک جنس بودن (هردو نر)
  •  در پرریزی بودن و..

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  • شما عزیزان میتوانید دیدگاه خود را در قسمت پایین برای این مطلب بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج