0

بیماری های ویروسی قابل انتقال از حیوان به انسان:ويروس نيپا

ویروس نیپا یک پاراميکسوویروس است که برای اولین مرتبه در سال ۱۹۹۸ در مالزی و در یک همه گیری بزرگ التهاب مغز لرزشی در انسان ها با نرخ بالای مرگ و میر (%۳۲) شناسایی گردید. این ویروس همچنین در سنگاپور، بنگلادش و هند نیز شناسایی گردید. در ادامه به بررسی بیماری های ویروسی قابل انتقال از حیوان به انسان  که یک مورد از آن ها ويروس نيپا است میپردازیم.

ويروس نيپا

 خفاش های میوه­ خوار، منابع آلودگی بودند؛ با این وجود عفونت انسانی از تماس با دیگر گونه های حیوانی آلوده ایجاد گردید. در اولین شیوع، بیشتر افراد آلوده شده در طی ۲ هفته از شروع بیماری، با خوک­ها تماس داشتند و خوک­ها به عنوان منابع اصلی عفونت انسانی شناسایی گردیدند. گونه های دیگر نیز می توانستند آلوده شوند و عفونت طبیعی گربه ها و سگ­ها نیز شناسایی گردید. گربه های آلوده شده به شکل تجربی قادر به گسترش ویروس نیپا از راه حلقی-نایی و ادرار بودند که نشان گر توانایی انتقال ویروس از این راه می باشد.

علاوه بر این در یک تحقیق، ارتباطی بین تماس با سگ های بیمار یا در حال مرگ و عفونت ویروس نیپا در انسان ها گزارش گردید. این مورد می تواند خطر انتقال بیماری از سگ­های آلوده به ویروس نیپا، به انسان را بازنمایی کند، اما می تواند تماس با یک منبع مشترک را نیز نشان دهد. مطالعه سرم شناسی سگ­ها در مناطق بومی نشان می­دهد که انتقال سگ به سگ بسیار کم بوده و سگ­ها منابع مهم ویروس نیپا نیستند. در مطالعه­ای روی گربه های وحشی در مالزی، هیچ حیوان سرم مثبتی شناسایی نشد مؤلفان چنین نتیجه گیری کردند که خطر انتقال از راه تماس با گربه های وحشی کم است. اما همچنان در مناطق بومی، در مورد توانایی سگ­ها و گربه ها برای انتقال ویروس نیپا نگرانی ها وجود داشت و این موضوع به طور کلی شامل تماس با جانوران بیمار، به ویژه سگ­هایی که در تماس با خوک­های آلوده بودند و مبتلا گردیده اند، نمی­شد.

ويروس نيپا

در مناطقی که ویروس نیپا وجود دارد باید از تماس سگ­ها و گربه ها با خوک­ها جلوگیری شود. جانوران خانگی نیز نباید با گوشت یا استخوان خام خوک­ها که ممکن است آلوده باشند، تغذیه شوند. کشتار خوک­ها یکی از روش­های کاربردی برای مهار شیوع بیماری می باشد اما هیچ اشاره ای به کشتار دیگر گونه ها مانند سگ­ها و گربه ها نشده است.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج