10

بوقلمون بوربون،پرسودترین نژاد برای پرورش بوقلمون در ایران

در گذشته، در ایران، قبل از ورود بوقلمون بوربون رد، بهترین انتخاب برای شروع پرورش و رسیدن به سود سریع و ایده آل، بوقلمون برنز بود. اما با توجه به قیمت بالای نهاده ها (خوراک مصرفی بوقلمون) در چند سال اخیر و بالا رفتن قیمت تمام شده هر کیلو بوقلمون برنز و متاسفانه پایین آمدن قدرت خرید مصرف کنندگان در ایران، پرورش بوقلمون برنز صرفه اقتصادی قابل توجهی ندارد. در این مقاله به بررسی پرسودترین نژاد برای پرورش بوقلمون و بازار صادرات جوجه آن به کشور عراق در مقایسه با نژاد های دیگر موجود در بازار می پردازیم.

پرسودترین نژاد بوقلمون در ایران:

عرضه بوقلمون به بازار داخل:

در مقاله ای دیگر (مقاله مربوطه)به طور کامل توضیح داده شد که بوقلمون برنز در سالیان گذشته بهترین نژاد برای پرورش در ایران بوده است.
اما طی سالیان اخیر، همانطور که پیش از این اشاره شد، با توجه به بالا رفتن نرخ نهاده ها (خوراک مصرفی بوقلمون) قیمت تمام شده هر کیلو بوقلمون با توجه به مصرف بالای دان این پرنده چندین برابر شده است. همچنین از سوی دیگر به علت مشکلات اقتصادی قدرت خرید مصرف کنندگان داخلی پایین آمده و متاسفانه می توان گفت که تا حدود زیادی مصرف گوشت بوقلمون از سبد خانوار ایرانی حذف شده یا بسیار کمتر از قبل می باشد. این استقبال کم از خرید بوقلمون برنز سبب شده که تولید کننده در اغلب مواقع برای فروش محصول خود بازار مناسبی نیابد و ناچار حاصل چندین ماه تلاش و زحمت خود را با زیان مالی  یا در خوش بینانه ترین حالت با کمترین سود قابل پیش بینی بفروش رساند.

لذا با توجه به توضیحاتی که داده شد، در حال حاضر و تا زمانی که شرایط تولیدکنندگان بهبود نیابد، پرورش بوقلمون برنز صرفه اقتصادی قابل توجهی ندارد و در اغلب موارد می تواند زیان ده نیز باشد.

عرضه بوقلمون به بازار خارج (صادرات):

همانطور که در مقاله قبلی و در بحث پرورش بوقلمون برنز گفته شد(مقاله مربوطه)، “نکته بسیار مهم و قابل تامل در زمینه قیمت گذاری و بازار عرضه بوقلمون” آنست که در کشورهای همسایه بخصوص کشور عراق مردم علاقه بسیار زیادی به مصرف گوشت بوقلمون داشته و این گوشت سهم بزرگی از سفره ی آنها را به خود اختصاص می دهد. و با توجه به اینکه کشور عراق خود تولیدی در این زمینه نداشته و همه ی مصرف خود را بصورت واردات از محصولات با کیفیت از کشورهای همسایه تامین می کند، می توان با نگاهی درست بازار رقابتی آنجا را دید و با تولید با کیفیت و زمانبندی درست سهم خوبی از این بازار را بدست آورد. ضمنا این امر باعث ورود ارز به کشور شده و با توجه به تفاوت میان قیمت ارز با ریال میتوان درآمد بیشتری را توقع داشت. پس با توجه به بالا بودن قیمت ارز از یک سو و مصرف کننده بودن کشورهای همسایه از جمله عراق (به دلیل نبود امکانات اولیه از جمله برق و انرژی و خوراک طیور، کشور عراق به مصرف کننده تبدیل شده است) میتوان از این فرصت ویژه نهایت استفاده را برد و تولیدی پرسود و اشتغالی سازنده ایجاد نمود.

بهترین نژاد بوقلمون برای صادرات(به عراق):

همانطور که در کشور ما خوراک اصلی و عمده مردم مرغ گوشتی (مرغ سفید) می باشد. در کشورهای عربی به خصوص کشور عراق علاقه بسیار زیادی به بوقلمون های رنگی (دارای گوشت قرمز) وجود دارد.
بین بوقلمون های رنگی محبوبیت بوقلمون بوربون بسیار بالاتر از سایر نژادهای رنگی از جمله برنز و اسلیت می باشد. بوقلمون بوربون به علت بافت بسیار متفاوت گوشت و تراکم بالای آن و قرمزتر  و پرخاصیت تر بودن گوشت نسبت به بوقلمون برنز و اسلیت محبوبیت بیشتری دارد.
به همین دلایل است که دلالان در بازار ابتدا بوقلمون بوربون را با قیمت بسیار بالاتر از برنز خریداری می کنند و در صورت نبود بوقلمون بوربون در بازار، به سایر نژادها از جمله برنز با قیمت بسیار پایین تر روی می آورند. لذا این حاشیه امنیت سود و بازار فروش تضمینی و همچنین محبوبیت بالای مصرف گوشت بوقلمون بوربون سبب شده که بین نژادهای بوقلمون (که تقریبا قیمت تمام شده آنها یکیست)، گوشت بوقلمون بوربون با قیمت بسیار بالاتر از سایر نژادها معامله گردد. همین اختلاف قیمت سبب سود بسیار بالاتر پرورش این نژاد نسبت به سایر نژادها شده است.

صادرات جوجه بوقلمون به کشور عراق:

با توجه به اینکه بوقلمون رنگی (به علت خاصیت ذاتی که دارد) را می توان با کمترین هزینه و در فضای باز و استفاده از طبیعت برای تغذیه و نگهداری، پرورش داد. طی دهه گذشته کشورهای همسایه از جمله عراق، همچنین تمایل زیادی به سرمایه گذاری در خرید جوجه آن و پرورش این نوع بوقلمون تا رسیدن به مرحله ی مصرف گوشت آن نشان داده اند. با توجه به این استقبال سود بسیار بالایی را نصیب پرورش دهندگان و  تولید کنندگان بوقلمون در ایران کرده است.
متاسفانه در دو الی سه سال گذشته به علت نوع بد پرورش بوقلمون برنز و رعایت نکردن استانداردهای پرورش گله های اجدادی و در نتیجه بوجود آمدن مشکلات زیادی از جمله همخونی، پیدایش بیماری های گله مادری که مستقیما به جوجه منتقل می شود، باعث افت شدید کیفیت از لحاظ رشد و ضریب تبدیل این نوع بوقلمون شده است. همچنین سبب درگیری بیماری های بسیار زیادی در طول دوره پرورش شده. همین عوامل باعث شده که تقاضای خرید جوجه از طرف کشورهای همسایه بسیار کاسته شود و طبعا این امر سود بسیار بالای این تجارت در سال های گذشته را تقریبا به صفر رسانده است.

اما خوشبختانه طی دو سال گذشته با توجه به ورود نژاد خاص بوقلمون بوربون رد به بازار ایران و تازه بودن و عدم همه گیر شدن این نژاد بین تولید کنندگان، جوجه های تولیدی دارای ضریب تبدیل بالا و کیفیت خاص خود می باشند. علاوه بر این، کیفیت بالای گوشت و محبوب بودن آن سبب شده که پرورش دهندگان در کشورهای همسایه تمایل بسیار بالایی برای خرید و پرورش این نژاد از بوقلمون نشان دهند.
این بازار خوب نوید این را می دهد که طی چندین سال آینده، بازار فروش جوجه بوقلمون بوربون رد و بازار فروش بوقلمون بالغ جهت به مصرف رساندن گوشت آن، به کشور عراق همچنان گرم و پرسود بماند.

انواع نژادهای بوقلمون بوربون در ایران:

به طور کلی دو نوع بوقلمون بوربون در کشور ایران موجود است:

 • بوقلمون بوربون معمولی
 • بوقلمون بوربون سرخ (بوربون رِد)
بوقلمون بوربون معمولی

این نوع  بوقلمون دارای پاهای کوتاه و  جثه ریز و پرهایی به رنگ قهوه ای کمرنگ به همراه شاه پرهایی به رنگ سفید است .
این بوقلمون ها بر اثر تکثیر نامناسب و پرورش در محیط های محلی و روستایی، حاصل مخلوط شدن چندین نژاد که اجداد اصلی آنها بوقلمون بوربون رد بوده است، تولید شده اند.

دارای تخم هایی ریز هستند و اغلب جوجه های تولید شده از تخم های این نژاد از نطفه پایینی برخوردار بوده و دارای ناخالصی مشهود شامل نژادهای مختلف از جمله بوربون، برنز، بیوتی و رویال می باشند. و به دلیل همین نوع ترکیب غیر استاندارد نژادها جوجه های تولید شده بسیار ضعیف و دیر رشد می باشند.
وزن گیری این نوع از بوقلمون بسیار پایین است. نرهای آن در حدود سه الی چهار کیلو و وزن ماده ی آن حدودا دو الی دو و نیم کیلوگرم می باشد. همچنین تخم گذاری در بهترین شرایط حدود 15 الی 20 عدد تخم در کل دوره باروری می باشد که عمده آن بدون نطفه هستند.
پرورش این نژاد از بوقلمون به شدت زیان آور بوده و توجیه اقتصادی ندارد.
متاسفانه عده ای از افراد سودجو با جمع آوری این نوع جوجه ها و جوجه کشی آنها و سپس با جدا سازی جوجه های مختلف تولید شده، جوجه های قهوه ای را به عنوان بوربون رد روانه بازار کرده که باعث ضرر و زیان بسیار بالایی برای خریداران شده است. که باید دقت داشت حتما از مزرعه های معتبر و دارای مجوز و پس از بازدید از گله مادر اقدام به خرید و سرمایه گذاری کرد.

بوقلمون بوربون معمولی

بوقلمون بوربون سرخ (بوربون رِد)

این نوع بوقلمون در اواخر قرن ۱۹ در بخش بوریون ایالت کنتاکی و از تلاقی برنز استاندارد، برنز حنایی و هلندی سفید بوجود آمده و رنگ آن فندقی تیره است. با پرهای دم و پرهای پرواز سفیدرنگ که یکی از مهم ترین واریته های بوقلمون در صنعت تولید بوقلمون در جهان است.
این نژاد دارای ضریب تبدیل بالا، همانند برنز سینه پهن وی یک، می باشد.
گوشت قرمز و بافت متراکم تر آن نسبت به بوقلمون برنز، گوشت آن را منحصر به فرد کرده و محبوبیت ویژه ای را در بین مصرف کنندگان گوشت بوقلمون به خود اختصاص داده است.
وزن گیری این نژاد در زمان رسیدن به وزن بلوغ، نر ها حدود هفت الی نه کیلوگرم و ماده ها در حدود چهار الی پنج کیلوگرم می باشد. البته وزن نهایی این نژاد به 14 الی 15 کیلوگرم هم می رسد.
تخمگذاری این نژاد هفتاد الی صد عدد تخم در هر دوره تخمگذاری بنا به شرایط محیطی می باشد.
جوجه های تولید شده دارای پرهایی قرمز و بدون ناخالصی می باشند. جوجه و گوشت این نژاد را به راحتی برای صادرات به کشور عراق می توان پرورش داد.

بوقلمون بوربون رد

صادرات بوقلمون به کشور عراق

بوقلمون بوربون موجود در ایران

غالب گله های بوربون موجود در ایران از نوع بوربون معمولی بوده که با جمع آوری از بوقلمون های موجود در ایران و جوجه کشی از آنها ایجاد شده اند. و متاسفانه به علت ناخالصی های زیادی که وجود دارد دارای کیفیت بسیار پایینی می باشند. اما در مواردی انگشت شمار گله هایی در استان های اردبیل، آذربیایجان غربی، آذربایجان شرقی و کرمانشاه وجود دارد که از نژاد بوربون رد هستند و ناخالصی نداشته و از کیفیت اصلی و ناب برخوردارند که ارزش سرمایه گذاری را دارند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات داده شده در این مقاله که از تجارب سالهای پرورش دهندگان کلان و مقالات علمی جمع آوری شده، میتوان به این جمع بندی رسید که با بالا رفتن قیمت دان مصرفی و در نتیجه بالا رفتن قیمت تمام شده بوقلمون در ایران، پرورش بوقلمون برنز تا به ثبات رسیدن بازار صرفه اقتصادی چندانی نداشته و باید نگاهی دقیق و تیزبینانه ای به دیگر  گونه های بوقلمون و بازار مصرف آنها داشت، تا پس از صرف زمان و سرمایه خود نه تنها خستگی تولید را راند بلکه با برگردانرن سود و ارز آوری گامی موثر برای اقتصاد خود و کشور برداشت.

 

صادرات جوجه بوقلمون به کشور عراق

جوجه بوقلمون بوربون

عرضه جوجه بوقلمون بوربون رد

مزرعه پرورش بوقلمون نیازی، تنها مجموعه دارای مجوز گله مادر بوقلمون در غرب کشور، مفتخر است جوجه بوقلمون بوربون رد را با بالاترین کیفیت، تضمین سلامت و نژاد و بدون کوچکترین ناخالصی در اختیار پرورش دهندگان محترم قرار دهد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 320 امتیاز از مجموع: 4.9]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد رجبی گفت:

  عالی

 2. محمد صمیع پور گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  تشکر بابت مطلب مفیدتون
  فقط اگر ما پرورش بدیم بوقلمون بوربون رو چطور عراق بفرستیم

  1. علیرضا نیازی گفت:

   سلام
   با تشکر
   مجموعه ما خرید دارد و میتوانیم دلالان را نیز به صورت مستقیم معرفی کنیم

 3. محمد صمیع پور گفت:

  سلام من جوجه بوقلمون بوربون میخام باید چیکار کنم

 4. محمد رضا براری گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید؛مطلب مفیدی بود تشکر

 5. مصطفایی گفت:

  سلام و خسته نباشید,من تخم نطفه دار بوقلمون بوربون احتیاج دارم

 6. وحید محمد زاده گفت:

  سلام جوجه یکماهه بوقلمون بوربون چند قیمته؟

  1. سلام،برای استعلام قیمت با شماره فروش تماس بگیرید

 7. احمد مریوان گفت:

  با سلام وعرص ادب خدمت استاد بزرگوار نیازی قبلا خدمتش رسیدم مطالبش کاملا درست بود سالهای قبل نزاد برنز بعلت همخونی خیلیها را مالباخته کرد ولی امیدوارم شرکتها دیگ برای این نژاد تکرار نکنند موارد قبلی را ومن به سطح اگاهی اقای نیازی وعیره اطمینان کامل دارم ایا تخم نطفه دار بوربورن رد اصل دارد متشکرم

 8. مهدی گفت:

  سلام و خسته نباشید ما تخم بربون نیاز داریم شماره بدین تا تماس بگیریم وقیمتش چنده

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج