مرجع تخصصی دام و طیور
3

بوقلمون بوربون،پرسودترین نژاد برای پرورش بوقلمون در ایران

بازدید 4475

در گذشته در ایران قبل از ورود بوقلمون بوربون رد،بهترین انتخاب برای شروع پرورش و رسیدن به سود سریع و ایده آل بوقلمون برنز بود. اما با توجه به قیمت بالای نهاده ها(خوراک مصرفی بوقلمون) در چند سال اخیر و بالا رفتن قیمت تمام شده هر کیلو بوقلمون برنز و متاسفانه پایین آمدن قدرت خرید مصرف کننده در ایران پرورش بوقلمون برنز صرفه اقتصادی نداشته.در این مقاله به بررسی پرسودترین نژاد برای پرورش بوقلمون  و صادرات جوجه بوقلمون به کشور عراق و مقایسه ی آن با نژاد های دیگر موجود در بازار می پردازیم.

پرسود ترین نژاد بوقلمون در ایران:

عرضه بوقلمون به بازار داخل:

در مقاله ای دیگر (مقاله مربوطه)به طو کامل توضیح داده شد که بوقلمون برنز در سالیان گذشته بهترین نژاد برای پرورش بوقلمون در ایران می باشد.
اما طی یکی دو سال گذشته همانطور که توضیح داده شد با توجه به بالا رفتن نرخ نهاده ها(خوراک مصرفی بوقلمون) قیمت تمام شده هر کیلو بوقلمون با توجه به مصرف بالای دان این پرنده چندین برابر شده است که متاسفانه از سوی دیگر به علت مشکلات بد اقتصادی قدرت خرید مردم پایین آمده و طبیعتا استقبال از خرید بوقلمون برنز با قیمت بالا(با توجه به بالا رفتن قیمت نهاده ها) بسیار کاهش یافته،و این استقبال کم از خرید بوقلمون برنز سبب شده که تولید کننده در اغلب مواقع برای فروش محصول خود دچار ضرر و زیان شدید شده و حاصل چندین ماه تلاش و زحمت با لطمه مالی از بین برود.
لذا با توجه به توضیحاتی که داده شد فعلا پرورش بوقلمون برنز صرفه اقتصادی قابل توجهی ندارد بلکه در اغلب موارد هم موجب ضرر و زیان تولید کننده می شود.

عرضه بوقلمون به بازار خارج(صادرات):

همانطور در مقاله قبلی در بحث پرورش بوقلمون برنز گفته شد(مقاله مربوطه) :
“نکته بسیار مهم و قابل تامل دیگر در زمینه قیمت گذاری و بازار عرضه بوقلمون آنست که در کشورهای همسایه بخصوص کشور عراق مردم علاقه بسیار زیادی به مصرف گوشت بوقلمون داشته و این گوشت سهم بزرگی در سفره ی آنها دارد. پس با توجه به عدم وجود تولید در کشور عراق با پرورش گونه با کیفیت و زمان مناسب عرضه بوقلمون میتوان سهم خوبی در فروش به آنجا داشت که این امر ضمن ایجاد ورود ارز به کشور، با وجود تفاوت میان قیمت ارز با ریال میتوان درآمد بیشتری را توقع داشت.”
بالا بودن قیمت ارز از یک سو و مصرف کننده بودن کشورهای همسایه از جمله عراق(با توجه به نبود امکانات اولیه از جمله برق و انرژی  و خوراک طیور کشور عراق را به مصرف کننده تبدیل کرده است)میتوان از این فرصت ویژه نهایت استفاده را برد.

بهترین نژاد بوقلمون برای صادرات(صادرات به عراق):

همانطور که در کشور ما خوراک اصلی و عمده مردم مرغ گوشتی(مرغ سفید) می باشد.در کشورهای عربی به خصوص عراق علاقه بسیار زیادی به بوقلمونهای رنگی(دارای گوشت قرمز) می باشد.
بین بوقلمون های رنگی محبوبیت بوقلمون بوربون بسیار بالاتر از سایر نژادهای رنگی از جمله برنز و اسلیت می باشد.بوقلمون بوربون به علت بافت بسیار متفاوت گوشت و تراکم بالای آن و قرمز تر  و پر خاصیت تر بودن گوشت نسبت به بوقلمون برنز و اسلیت محبوبیت بیشتری دارد.
به همین دلایل است که دلالان در بازار ابتدا بوقلمون بوربون را با قیمت بسیار بالاتر از برنز خریداری می کنند و در صورت نبود بوقلمون بوربون در بازار روی به سایر نژادها از جمله برنز با قیمت بسیار پایین تر می آورند.لذا این حاشیه امنیت و محبوبیت بالای بوقلمون بوربون سبب شده که بین نژادهای بوقلمون که تقریبا قیمت تمام شده آنها یکی می باشد گوشت بوقلمون بوربون را با قیمت بسیار بالاتر از سایر نژادها معامله شود و همین اختلاف قیمت سبب سود بسیار بالاتر این نژاد نسبت به سایر نژادها شده است.

صادرات جوجه بوقلمون به کشور عراق:

با توجه به اینکه بوقلمون رنگی به علت خاصیت زاتی که دارد،می توان آن را با کمترین هزینه در فضای باز و استفاده از طبیعت پرورش داد.طی دهه گذشته کشورهای همسایه از جمله عراق تمایل زیادی به خرید جوجه و در نتیجه پرورش این نوع بوقلمون نشان داده اند با توجه به این استقبال سود بسیار بالایی را نصیب پرورش دهنده گان و  تولید کنندگان بوقلمون در ایران کرده است.
متاسفانه در دو الی سه سال گذشته به علت نوع بد پرورش بوقلمون برنز و رعایت نکردن استانداردهای پرورش گله های اجدادی و در نتیجه  بوجود آمدن مشکلات زیادی از جمله همخونی،پیدایش بیماریهای گله مادری که مستقیما به جوجه منتقل می شود باعث افت شدید از لحاظ رشد و ضریب تبدیل  این نوع بوقلمون شده است که سبب درگیری بیماریهای بسیار زیادی در طول دوره پرورش شده است،همین عوامل باعث شده که تقاضای خرید جوجه از طرف کشورهای همسایه بسیار کاسته شده و همین امر سود بسیار بالای این تجارت را تقریبا به صفر رسانده است.

اما خوشبختانه طی دو سال گذشته با توجه به ورود نژاد خاص بوقلمون بوربون رد به بازار ایران و تازه بودن و عدم همه گیر شدن این نژاد بین تولید کنندگان که جوجه های تولیدی دارای ضریب تبدیل بالا و کیفیت خاص خود میباشند و علاوه بر این کیفیت بالای گوشت و محبوب بودن آن سبب شده که پرورش دهندگان در کشورهای همسایه تمایل بسیار بالای برای خرید و پرورش این نژاد از بوقلمون نشان داده اند.
این بازار خوب نوید این را میدهد که حتی طی چندین سال آینده بازار جوجه بوقلمون بوربون رد و  صادرات جوجه بوقلمون به کشور عراق گرم و پرسود  باشد.

انواع نژادهای بوقلمون بوربون در ایران:

به طور کلی دو نوع بوقمون بوربون در کشور ایران موجود می باشد.

 • بوقلمون بوربون معمولی
 • بوقلمون بوربون سرخ(بوربون رد)
بوقلمون بوربون معمولی

این نوع  بوقلمون دارای پاهای کوتاه و  جثه ریز و پرهایی به رنگ قهوه ای کمرنگ به همراه شاه پرهایی به رنگ سفید دارند .
بر اثر تکثیر نامناسب و پرورش در محیطهای محلی و روستایی از قاطی شدن چندین نژاد که اجداد اصلی آن بوقلمون بوربون رد بوده تشکیل شده اند.
دارای تخمهایی ریز و غالبا جوجه های تولید شده از تخم های این نژاد از نطفه پایینی برخوردار بوده و دارای ناخالصی مشهود شامل نژادهای مختلف از جمله بوربون،برنز،بیوتی و رویال می باشد که به علت این نوع ترکیب غیر استاندارد نژادها،جوجه های تولید شده بسیار ضعیف و دیر رشد می باشند.
ورن گیری این نوع از بوقلمون بسیار پایین بوده،در حدود سه الی چهار کیلو در نرها و دو الی دو و نیم در ماده ها می باشد.همچنین تخم گذاری در بهترین شرایط حدود 15 الی 20 عدد می باشد که عمده آن بدون نطفه می باشد.
پرورش این نژاد از بوقلمون به شدت زیان آور بوده و صرفه اقتصادی ندارد.
متاسفانه عده ای از افراد سودجو با جمع آوری این نوع جوجه ها و جوجه کشی از آنها با جدا سازی جوجه های مختلف تولید شده،جوجه های قهوه ای را به عنوان بوربون رد روانه بازار کرده که باعث ضرر و زیان بسیار بالایی برای خریداران شده است.

بوقلمون بوربون معمولی

بوقلمون بوربون سرخ(بوربون رد)
بوقلمون بوربون رد

صادرات بوقلمون به کشور عراق

این نوع بوقلمون در اواخر قرن ۱۹ در بخش بوریون ایالت کنتاکی و از تلاقی برنز استاندارد، برنز حنایی و هلندی سفید بوجود آمده و رنگ آن فندقی تیره است با پرهای دم و پرهای پرواز سفیدرنگ که یکی از مهم ترین واریته های بوقلمون در صنعت تولید بوقلمون بود.
این نژاد دارای ضریب تبدیل بالایی همانند برنز سینه پهن وی یک می باشد.
دارای گوشتی قرمز با بافت متراکم تر نسبت به بوقلمون برنز گوشت آن را منحصر به فرد کرده و دارای محبوبیت خاصی در بین مصرف کنندگان گوشت بوقلمون دارد.
وزن گیری این نژاد در مدت زمان رسیدن به وزن بلوغ در نر ها هفت الی نه کیلو و در ماده ها چهار الی پنج کیلو می باشد.البته وزن نهایی این نژاد به 14 الی 15 کیلو هم میرسد.
تخمگذاری این نژاد در حدود هفتاد الی صد عدد در سال بنا به شرایط محیطی میرسد.
جوجه های تولید شده دارای پرهایی قرمز و بدون ناخالصی می باشد.جوجه و گوشت این نژاد را  به راحتی میتوان برای صادرات بوقلمون به کشور عراق پرورش داد.

بوقلمون بوربون موجود در ایران

غالب گله های بوربون موجود در ایران از نوع بوربون معمولی بوده که با جمع آوری از بوقلمونهای موجود در ایران و جوجه کشی از آنها ایجاد شده اند.که متاسفانه به علت ناخالصیهایی زیادی که وجود دارد دارای کیفیت بسیار پایینی میباشند.اما در مواردی انگشت شمار گله هایی در استانهای اردبیل،آذربیایجان غربی و شرقی و کرمانشاه از نژاد بوربون رد وجود دارد که بدون ناخالصی و دارای کیفیت بالایی میباشند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات داده شده میتوان به این جمع بندی رسید که با بالا رفتن قیمت دان مصرفی و در نتیجه بالا رفتن قیمت تمام شده بوقلمون در ایران،پرورش بوقلمون برنز تا به ثبات رسیدن بازار صرفه اقتصادی آنچنانی ندارد،اما میتوان با توجه به اختلاف ارز و همچنین نیاز بالای کشورهای همسایه از جمله عراق به مصرف گوشت بوقلمون و بخصوص محبوب بودن گوشت بوقلمون بوربون در بین آنها از این فرصت استفاده نمود و با پرورش بوقلمون بوربون رد به سود ایده آل رسید.

 

صادرات جوجه بوقلمون به کشور عراق

جوجه بوقلمون بوربون

عرضه جوجه بوقلمون بوربون رد

مزرعه پرورش بوقلمون نیازی(تنها مجموعه دارای مجوز گله مادر بوقلمون در غرب کشور)مفتخر است جوجه بوقلمون بوربون رد را با بالاترین کیفیت و تضمین سلامت و نژاد و بدون کوچکترین ناخالصی در اختیار پرورش دهندگان محترم قرار دهد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 178 امتیاز از مجموع: 5]

نظرات کاربران

 • شما عزیزان میتوانید دیدگاه خود را در قسمت پایین برای این مطلب بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد رجبی گفت:

  عالی

 2. محمد صمیع پور گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  تشکر بابت مطلب مفیدتون
  فقط اگر ما پرورش بدیم بوقلمون بوربون رو چطور عراق بفرستیم

  1. علیرضا نیازی گفت:

   سلام
   با تشکر
   مجموعه ما خرید دارد و میتوانیم دلالان را نیز به صورت مستقیم معرفی کنیم

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج