0

تخم شترمرغ(وزن،اندازه،خاصیت)

تخم شترمرغ(وزن،اندازه،خاصیت).jpg

تخم شترمرغ به طور متوسط ۱۷-۱۹ سانتی متر طول، ۱۴-۱۵ سانتی متر عرض و 4/1 تا 4/2  میلی متر ضخامت دارد. وزن تخم شتر مرغ حدوداً ۱۹۰۰-۱۱۰۰ گرم بوده که تقریباً ۲۵ برابر وزن تخم ماکیان است. رنگ پوسته تخم مرغ بین سفید و زرد مایل به سفید بوده و شبیه ظروف چینی براق است و سطح آن از خلل و فرج پوشیده شده است. در این مقاله در مورد اندازه ، وزن و خاصیت تخم مرغ شتر مرغ بررسی میگردد.

تخم شترمرغ

تخم شترمرغ در دو نوع نطفه دار و بدون نطفه تولید می گردد. از تخم های نطفه دار جهت جوجه کشی و تولید جوجه استفاده می شود و از تخم های بدون نطفه هم مستقیم برای تهیه خوراکی و هم در صنایع جانبی مانند شیرینی پزی و شکلات سازی استفاده می شود. طعم تخم شترمرغ شبیه تخم مرغ بوده ولی خواص غذایی بیشتری نسبت به تخم مرغ دارد.

پوسته تخم شترمرغ ضخیم بوده و می تواند وزن زیادی را (حدوداً ۱۲۰ کیلو گرم در محور افقی و ۲۲۰ کیلو گرم در محور عمودی) بدون اینکه آسیبی ببیند تحمل کند. به همین دلیل از پوسته آن می توان برای نقاشی، حکاکی و کنده کاری استفاده کرد و در تهیه وسایل مختلف از قبیل چراغ خواب، لوستر، تزئینات دکوری و فنجانهای مختلف به کار برد.

 در حال حاضر از نظر اندازه در بین پرندگانی که بر روی کره زمین زیست می کنند (اعم از آنهایی که قدرت پرواز دارند و یا آنهایی که دونده هستند) بزرگترین تخم به شمار می آید. اما در مقایسه با اندازه بدنش کوچکترین تخم می باشد. اندازه تخم شترمرغ تقریباً 5/1 درصد وزن شترمرغ بالغ می باشد در حالیکه در کیوی که کوچکترین پرنده از راسته سینه پهنان است، اندازه تخم تقریباً نصف اندازه بدن است.

تخم شترمرغ

پوسته تخم شترمرغ یک تا یک و نیم ساعت پس از خروج از کلو آک سفت و مقاوم می گردد.

عسلی شدن تخم ها حدود ۴۵ دقیقه و سفت شدن آن حدوداً دو برابر این زمان وقت می گیرد. با یک تخم شترمرغ می توان برای ۱۸ نفر خاگینه درست کرد.

شترمرغ ها معمولاً از دو سالگی شروع به تخمگذاری می کنند در اوایل و اواخر فصل تخم گذاری شاهد تخمهای بدون نطفه هستیم. چون پرنده نر دیرتر آماده جفت گیری می شود. در برخی مزارع برای جبران این قضیه شترمرغ­های نر و ماده را در فصل استراحت از یکدیگر جدا نگهداری می کنند و در نزدیکی فرا رسیدن فصل تولید آنها را کنار یکدیگر قرار می دهند تا میل نرها به آمیزش بیشتر شود. در نتیجه پرنده نر سریعتر اقدام به جفت­گیری کرده و آمار تخم های بی نطفه پائین می آید.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 2 امتیاز از مجموع: 5]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج