0

شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری

به طور طبیعی قناری ها جفت گیری را زمانی آغاز می کنند که شرایطی مهیا باشد از جمله دوره تحریک نوری و حداقل طول نور روز مناسب، بلوغ، سلامت، جفت قابل قبول، وجود لانه و مواد لانه سازی و حداقل دمای  در طول روز. در ادامه به شرایط جفتگیری قناری یا تولید نسل قناری می پردازیم .

شرایط جفت گیری و تولید نسل

بلوغ

در عرض چند ماه اغلب قناری ها به بلوغ جنسی می رسند ولی باروری مطلوب از حدود ۱۰ ماهگی آغاز می­شود. گاهی اوقات مشکلاتی در خصوص باروری وجود دارد، پرندگانی که در آخرین دسته سال قبل متولد می شوند در سال بعد، بسیار زودهنگام جفت گیری می شوند.

سلامت

بسیاری از بیماری­ها و شکست های جفتگیری گنجشک سانان، در نتیجه مشکلات پرورشی آنها است. اغلب اوقات در تلاش برای برطرف کردن مشکلات پرورشی، به غلط از دارو استفاده می شود در حالی که بیماریهای عفونی اولیه چندان متداول نیست.

ارتباط مطلوب دامپزشک و پرورش دهندگان، باید قبل از فصل جفت گیری آغاز شود، زمانی که پرندگان به طور عادی و منظم مورد معاینه قرار بگیرند. یک معاینه فیزیکی مشخص می کند که کدام پرنده در شرایط مطلوب سلامت قرار دارد. معاینه کامل شامل معاینه سر (چشم­ها، گوش­ها و مجاری بینی)، معاینه شکم (کبد، دستگاه گوارش) و پرها (وضعیت پرریزی، انگل های بیرونی و تغییر رنگ)، بال­ها (جراحت، کیست پرها) معاینه پاها و انگشتان (هیپرکراتوز، ضایعه آبله و درماتیت پا) است.

نمونه های سوآب چینه دان برای تشخیص تریکومونیازیس یا کاندیدیازیس جمع آوری می شوند. نمونه های مدفوع برای میکروب شناسی (باکتری شناسی) و نمونه های خون سیاهرگی برای تشخیص سرم شناسی پاراميکوویروس و آنفلونزای پرندگان انجام می گیرد. نهایتاً آزمایش مدفوع برای ارزیابی کوکسیدیوز، ماکرورابدوزیس، عفونت­های کرمی روده، مخمرها، سیست های انگلی (گونه های ژیاردیا) و کوکلوزو میازیس (برای تشخیص کو کلوزو میازیس به مدفوع گرم و تازه نیاز است) انجام می شود. گاهی اوقات برای تعیین نسبت باکتری های مثبت و منفی، تشخیص کاندیدا و شناسایی ماکرو رابدوس، رنگ آمیزی گرم از مدفوع انجام و تفسیر می گردد.

قبول جفت

به طور کلی در جفتگیری قناری مشکلات کمی در پذیرش جفت وجود دارد. حتی در طول فصل تولید مثل، پرنده ماده جفتگیری با یک نر متفاوت را در هر مرحله اجازه می دهد. در صورت لزوم می توان پرندگان نر را به طور همزمان برای جفتگیری چندین ماده، حداکثر سه ماده برای هر نر، استفاده کرد.

جفتگیری قناری1


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی
امتیاز شما به مقاله
[: 2 امتیاز از مجموع: 5]
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج