0

راهنمایی تغذیه توله سگ های زیر ۲ ماه

غذای اصلی توله ها در این سن شیر است. از آنجا که شیر سگ ماده از نظر مواد تشکیل دهنده و غلظت با شیر گاو متفاوت است، ممکن است توله ها با خوردن این نوع شیر دچار نفخ شده و یا مبتلا به اسهال شوند. میزان چربی شیر سگ 5/9 درصد، پروتئین آن 3/9 درصد و میزان لاکتوز یا قند شیر در آن 1/3 درصد است. در حالی که این نسبت­ها در گاو شامل 7/3 درصد چربی، ۳/۳ درصد پروتئین و 8/4 درصد لاکتوز می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید شیر سگ غلیظ تر از شیر گاو بوده ولی میزان لاکتوز آن کمتر است. از این رو برای تغذیه توله سگ های نوزاد می توانید از شیر خشک­های کم لاکتوز شماره ۱ که مخصوص نوزاد انسان است و در دارو خانه ها یافت می شود استفاده کنید.  در ادامه به بررسی تغذیه توله سگ های زیر ۲ ماه می پردازیم

تغذیه توله سگ های زیر دو ماه

 توجه داشته باشید که باید این شیر را کمی غلیظ تر از دستور نوشته شده بر روی قوطی درست کنید. به این صورت که طبق دستور روی قوطی برای نوزاد انسان باید یک پیمانه شیر خشک در ۳۰ سی سی آب تمیز و ولرم حل شود، در حالی که شما باید برای تغذیه توله خود، یک پیمانه را در ۲۰ سی سی آب تمیز و ولرم حل کنید تا کمی غلیظ تر شود. اگر از شیر تازه استفاده می کنید در نظر داشته باشید که حتماً با شیر پاستوریزه و ولرم توله ها را تغذیه کنید. برای این منظور می­توانید کمی زرده تخم مرغ و مقداری شکر هم به شیر اضافه نمایید تا غلیظ تر شود. البته با توجه به اینکه در کشور ما میزان آلودگی میکروبی تخم مرغ خام بالا ست، اضافه کردن آن به شیر می تواند دردسر ساز باشد. اگر توله ها بعد از خوردن شیر دچار نفخ شدند بهتر است چند قطره عرق نعناع در شیر آنها بریزید یا اینکه حجم هر وعده را کم کرده و دفعات شیر دادن را زیاد کنید. توله سگ­ها تا سن پنج هفتگی به روزی 4 تا 6 وعده و چیزی در حدود 4۰ تا ۸۰ میلی لیتر شیر، بر حسب نژاد وزن خود نیاز دارند. در این زمان با استفاده از شیشه شیر مخصوص نوزاد انسان می توانید به توله ها شیر بدهید. شیشه شیرهای مخصوص نوزاد سگ نیز وجود دارد و اگر تهیه آن برای شما مقدور باشد بهتر است از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای شیر دادن به توله هرگز نباید حیوان را به پشت برگردانید، بلکه نوزاد را در حوله ای پیچیده و او را بغل کرده یا روی دست نگه دارید و نوک سر پستانک شیشه شیر را در دهانش بگذارید تا بمکد.

در تغذیه توله سگ های زیر دو ماه مراقب باشید سوراخ نوک سر پستانک گشاد نباشد و گرنه شیر بیش از اندازه خارج شده و وارد ریه توله شده، او را به سرفه می اندازد. تا سن ۲۱ روزگی غذای توله فقط شیر است و از این سن به بعد می توانید برای تغذیه او از غذای کمکی هم استفاده کنید. سرلاک، بیسکوئیت های کم شیرین مثل بیسکوئیت مادر و دیجستیو که در شیر خیس و نرم شده باشد غذای کمکی مناسبی است. توجه داشته باشید که این وعده های کمکی کم بوده و هرگز نباید جای شیر را بگیرد. اگر دیدید با اضافه کردن برخی مواد کمکی توله دچار اسهال شد، دل­درد گرفت یا استفراغ کرد بدانید که این غذا با ذائقه او سازگار نبوده و یا در استفاده از آنها زیاده روی کرده اید. در این زمان ظرف مخصوصی تهیه کرده و شیر را به همراه محتویاتش درون آن بریزید.

از ۱ ماهگی به بعد کم کم حجم غذای کمکی را بیشتر کنید و از مقدار شیر بکاهید. استفاده از غذاهای مخصوص کودک انسان، تکه های کوچک گوشت مرغ پخته، برنج نرم به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته و سایر غذاهای نرم و سبک برای تغذیه در این سن مناسب است. در ابتدا، وعده غذای کمکی باید فقط کمتر از نیمی از وعده های غذای روزانه را تشکیل دهد و به تدریج و با افزایش سن توله، تعداد وعده غذاهای غیر شیری را افزایش داده بطوری که در سن ۲ ماهگی فقط یک وعده شیر در برنامه غذایی حیوان وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که این تغییر نوع غذا باید آرام و تدریجی باشد تا معده توله توانایی هضم آنرا بدست آورده و به آن عادت کند. تغییر ناگهانی غذای توله و دادن غذای کامل بدون آماده سازی معده، باعث اسهال و استفراغ و حتی مسمومیت حیوان خواهد شد. غذا را درون ظرف مخصوص و تختی ریخته و انگشت خود را به غذا آغشته کرده و دور دهان حیوان بمالید تا او را تشویق به غذا خوردن کنید. از همین سن توله را عادت دهید تا در ظرف مخصوص به خود غذا بخورد. اندازه این ظرف باید متناسب با جثه حیوان بوده بطوری که به راحتی بتواند در آن غذا بخورد. توصیه ما این است که برای این منظور از ظروف سفالی و ظروفی که دارای سوراخ­های ریز و فرو رفتگی است استفاده نکنید. شستشو و ضد عفونی این قبيل ظروف مشکل است و تکه های کوچک غذا ممکن است در سوراخ­های ریز آن باقی مانده و محل تجمع میکروب و میکرو ارگانیسم­های بیماریزا شود. بهترین نوع ظرف، ظرف استیل یا پلاستیکی است. این نوع  ظروف به راحتی تمیز شده و قابل ضد عفونی هستند.

تغذیه توله سگ های زیر ۲ ماه

از غذا دادن با دست به حیوان خود خودداری کنید. اگر توله به غذا خوردن از دست عادت کند، در آینده هر چیزی را که از هر کسی بگیرد خواهد خورد. ممکن است کسی او را مسموم کند و یا بطور ناخواسته به او غذایی بدهد که برایش مضر باشد. این امر بخصوص در مورد سگ­های نگهبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اسهال تغذیه ای توله ها را می­توانید با اضافه کردن کمی ماست شیرین تازه و کم چرب یا کمی پودر ذرت به غذا بر طرف کنید. توجه داشته باشید که اسهال توله ها می تواند خطرناک و کشنده باشد و اگر با این کار برطرف نشد حتماً به دکتر دامپزشک مراجعه کنید. یبوست را نیز با خوراندن چند سی سی روغن پارافین مایع خوراکی می توانید بر طرف کنید.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 2 امتیاز از مجموع: 3]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج