0

مواردی که سبب هدر رفتن دان و آب در پرورش می شوند

مواردی که سبب هدر رفتن دان در فارم می شوند و نکات ویژه پیرامون آن در ادامه بررسی می شود .از جمله  عوامل هدر رفتن دان در پرورش و هدر رفتن آب در پرورش میتوان به نوع دان و سلامت گله اشاره نمود.در این مقاله برام فارم بلدرچین این عوامل بررسی میگردد.

عوامل هدر رفتن دان

 1. یکی از بارزترین راه های هدر شدن دان در مزارع پرورش بلدرچین پرورش بر روی بستر است زیرا بلدرچین­ها می توانند به راحتی درون دانخوری ها به هر وسیله ای ریخت و پاش کنند و از سوی دیگر در سیستم پرورش در قفس نیز با پر کردن بیش از حد دانخوری ها به این مسئله دامن می زنیم پس باید توجه کنیم که سیستم پرورش را سیستم قفس با دانخوری های سر خالی و پر شده تا یک سوم ظرفیت قرار دهیم البته برای سیستمی که نیاز به پرورش جوجه بلدرچین ها بر روی بستر یا سبد است می توان از همان قانون یک سوم ظرفیت به علاوه استفاده از دانخوری هایی با لبه های برگشته به داخل استفاده کرد که به میزان بسیار زیادی در ریخت و پاش دان صرفه­جویی می شود.
 2. عامل دیگری که هدر رفتن پر هزینه ترین مواد مصرفی که همان دان باشد را در یک مزرعه بلدرچین بالا می­برد عدم آگاهی و سواد کافی پرورش دهنده است به ویژه پرورش دهنده گله های تخم گذار بلدر چین زیرا این دسته افراد اینگونه تصور می کنند که هر چه گله مصرف خوراک بیشتری داشته باشد بهتر است ولی این مسئله در مورد بلدرچین ها مصداق زیادی ندارد و تا حد معلومی باعث رشد پرنده می شود و مازاد آن بی مصرف است.
 3. راه دیگر هدر شدن دان جلوگیری از تجاوز جوندگان و پرندگان وحشی به داخل سیلوها، انبارهای دان و کارگاه تولید دان است زیرا در صورت عدم مبارزه علاوه بر هدر شدن بخشی از دان امکان ایجاد برخی بیماری ها توسط آن ها وجود دارد.
 4.  باید توجه داشت تا در صورت تولید خوراک توسط خود مزرعه یا تهیه آن از کارخانجات خوراک دام همیشه به اندازه نیاز و کم کم آن را تهیه نماییم و در صورت خرید دان یا اقلام آن سعی شود آن ها را در شرایط استاندارد و مطلوب که معمولاً همان محل های سرد و خشک و حفاظت شده است نگهداری کنیم همچنین دقت شود تا اقلام دان با خود دان هرگز به طور مستقیم بر روی زمین نباشد و حداقل ۳۰ سانتی متر با سطح زمین فاصله داشته باشند تا از رطوبت کف در امان باشند که به این منظور می توان از انواع پالت ها استفاده کرد.
 5. همانطور که قبلاً ذکر کردیم در صورتی که جیره شما را یک فرد غیرکارشناسی غیر خبره و بی تجربه تنظیم کند علاوه بر سایر ضررها می تواند در افزایش بیهوده مصرف دان نیز تأثیر چشمگیری داشته باشد.
 6. همیشه به رفتارهای گله توجه کنیم و سعی کنیم تا دمای محیط پرورش بلدرچین ها را با توجه به جدول دماها تنظیم کنیم زیرا در صورت بروز هر گونه بهم خوردگی تعادل دمایی ، میزان مصرف خوراک و البته آب تغییر می کند و پرورش دهنده را متحمل برخی ضررها می کند که یا با عدم مصرف خوراک توسط حیوان است و یا با پرخوری بی فایده ی آن.
 7. در خرید خوراک یا تهیه آن به صورت آردی تعجیل نکنید زیرا مصرف خوراک های آردی نسبت به خوراک­های پلت و دانه ای بسیار بیشتر است و از طرف دیگر خوراک پلت از نظر مواد مغذی کامل تر و متعادل تر است و عموماً پرنده خوردن خوراک های پلت دانه ای را بیشتر ترجیح می دهند تا خوراک های آردی.
 8. در صورتی که خوراک جیره بندی سنگین شود و یا از هر نظر نامطلوب شود می تواند بر روی محصولات بلدرچین از جمله تخم های آن از نظر کمی و کیفی تأثیر سوء داشته باشد.
 9.  پودر ماهی، گوشت، خون و خوراک هایی حاوی پروتئین های حیوانی در کاهش کانی باليسم مؤثرهستند.

هدر رفتن آب در پرورش

مواردی که سبب هدر رفتن آب در پرورش در یک فارم می شود و نکات ویژه پیرامون آن:

 1. جیره بندی آب در مورد انواع گله های پرورش بلدرچین که نه تنها پیامدهای سوئی ندارد بلکه مزایایی چون درصد ماده خشک بالاتر فضولات ، تمیزی تخم های گذاشته شده و کاهش تخم های شکسته را در بردارد و نگران تأثیر سوء بر انواع فاکتورهای زرده و سفیده ، وزن تخم ها و تغییرات رفتاری بلدرچین ها به جا نیستیم. فقط ممکن است کمی تهاجمی شوند و در هنگام رسیدن به آب رقابت کنند که این مشکل هم با افزایش ظروف قابل جبران است.
 2. همیشه توجه شود تا در هنگام صبح یعنی پس از طلوع خورشید آب کافی در اختیار بلدرچین ها و به ویژه گله های تخم گذار باشد زیرا در صورت عدم حضور آن تازه می توان انتظار کاهش تولید و کاهش کیفیت به خصوص تخم ها را داشت.

 


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 1 امتیاز از مجموع: 2]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج