0

معرفی بیماری های روده ای سگ:اسهال و یبوست

یبوست سگ

یکی از علائم شایع مشکلات دستگاه گوارش و بیماری روده ای سگ ، اسهال و یبوست سگ است که در اثر کاهش جذب مایعات از روده و بطور کلی اختلال در عملکرد طبیعی روده ها ایجاد می شود. بیماری هایی همچون التهاب ويروسی معده و روده، عفونت پاروویروسی، برخی از عفونت­های میکروبی، برخی از انگل های داخلی دستگاه گوارش، آلرژی های غذایی، خوردن مواد آلوده و غیر قابل جذب مثل زباله و غذای مانده و فاسد شده، پر خوری و تغییر ناگهانی جیره غذایی از دلایل ایجاد اسهال در سگ­ها محسوب می شوند.  در ادامه به معرفی و بررسی این بیماری ها در سگ ها می پردازیم.

بیماری های روده ای

اسهال

اسهال های خفيف و غیر عفونی که با عارضه دیگری همراه نباشد معمولاً به سادگی درمان می شود. برای این  منظور ابتدا باید حیوان را به مدت 24 ساعت از خوردن غذا محروم کرده و تنها آب، مایعات و مقداری یخ در اختیار وی قرار دهید. به تدریج از روز دوم می توانید از غذاهای نرم و کم چرب همچون برنج آب پز به همراه ماست شیرین و گوشت مرغ پخته بدون استخوان برای تغذیه حیوان استفاده کنید. از این جیره غذایی به مدت 2 تا ۳ روز می­توانید استفاده کنید و کم کم حیوان را با همان غذای کامل قبلی تغذیه نمایید. در صورت مشاهده خون در اسهال، اسهال همراه با استفراغ و تب، اسهال مداوم همراه با بوی تعفن و مشاهده انگل در مدفوع آبکی، سریعاً برای درمان حیوان خود به دامپزشک مراجعه کنید.

یبوست سگ

یبوست سگ

عدم دفع مدفوع بیش از یک تا دو روز نشانه وجود يبوست در سگ­ها به شمار می رود. در این حالت ممکن است حیوان سعی در دفع مدفوع نماید و حالت زور زدن نیز داشته باشد ولی عمل دفع صورت نگیرد. در چنین شرایطی حیوان اغلب کسل و ناراحت بوده و میل کمی به خوردن غذا دارد. مدفوع دفع شده خشک و سفت است و گاه کمی خون یا مایع قهوه ای رنگی اطراف آنرا فرا می گیرد. در صورت طولانی شدن یبوست استفراغ نیز مشاهده می شود. خوردن غذاهایی که دارای فیبر کمی هستند، غذاهای خشک نظیر نان خشک، استخوان، گیاهان خشک، کاغذ و سایر مواد غير قابل هضم از دلایل عمده ایجاد یبوست محسوب می شوند. بعضی از اختلالات از قبیل بزرگ شدن غده پروستات، فتق، بیماریهای مادرزادی روده بزرگ و همچنین پر شدن و تورم کیسه های مقعدی نیز از عوامل ایجاد یبوست به شمار می آیند. اصلاح جیره غذایی و اضافه کردن مواد فیبری مانند سبوس، برخی میوه ها، حذف استخوان از غذای حیوان، تخلیه کیسه های مقعدی و نیز خوراندن مواد ملين در برطرف شدن یبوست مؤثر است. در صورت نیاز، عمل تنقیه به کمک آب و صابون نیز در برطرف شدن این حالت توصیه می شود.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج