0

هر آنچه که در مورد غذای سگ و گربه در دوره بلوغ باید بدانید

غذای سگ و گربه در دوره بلوغ

در ابتدا، غذاهای تجاری عرضه شده به بازار شامل «غذای سگ» و «غذای گربه» بود و تنها با این دو مارک به بازار عرضه می شد. تحقیقات بعدی نشان داد که نیاز غذایی حیوانات در زمان جوانی و سنین بالاتر متفاوت است. با رشد اطلاعات مردم در زمینه تغذیه حیوانات، انواع غذاها برای مراحل مختلف حیات آنها فراهم شد و توسط کارخانجات مختلف در دسترس مردم قرار گرفت. تحقیقات در این زمینه همچنان دارد و به ناگزیر دانش و درک کنونی ما در این زمینه را تغییر داده و جیره های غذایی آنها به همان تناسب تغییر می یابد. در این پست به بررسی غذای سگ و گربه در دوره بلوغ ، غذای سگ بالغ و غذای گربه بالغ  می پردازیم.

غذای دوره های مختلف زندگی حیوانات خانگی

شکسپیر مراحل مختلف زندگی انسان را به هفت دوره تقسیم می کند. زندگی سگ­ها و گربه ها با ۳ و حداکثر ۴ دوره آن انطباق دارد که شامل دوره «رشد»، «بلوغ» و «پسابلوغ» است. دوره رشد را می توان به دو دوره «نوجوانی» و «جوانی» تقسیم کرد. این موضوع بخصوص در مورد سگ­های بزرگ صدق می کند که دارای رشد اولیه سریعی هستند. رشد سریع اولیه آنها با نژادهای کوچک سگ مشابه است ولی پس از آن، سگهای بزرگ در مقایسه با نژادهای کوچک و متوسط دوره رشد طولانی تر ولی آهسته تری را تجربه می کنند.

توجه به این تغییرات در طول دوره حیات حیوان و تغذیه مناسب آنها با توجه به آن، حیوانات سالم تر و خوشحال تر و با طول عمر بیشتری فراهم می کند. در طول سالیان اخیر طول عمر سگ­ها و گربه های خانگی افزایش یافته است و در حالی که عوامل مختلفی در آن دخالت دارد، تغذیه مناسب آنها نقش برجسته ای بازی می کند و باعث می شود که حیوانات از نظر اندازه بدنی و نیز طول عمر به ظرفیت ژنتیکی خود برسند. حیوانات در شرایط طبیعی به ندرت قادر به دریافت غذای مناسب و كامل در تمامی دوره های زندگی خود هستند و چه بسا در برخی دوره ها با کمبود موقتی مواد مغذی روبرو گردند. اگرچه غذاهای حیوانی چه به صورت خانگی و یا تجاری نمی تواند جیره ایدآلی برای همه حیوانات در هر دوره از زندگی آنها باشد زیرا به درستی نمی­دانیم حیوان عملاً با چه چالش هایی روبرو است. همچنین نمی توانیم تغییرات جزئی و فردی زندگی آنها در طبیعت را بدانیم، لذا جیره­ای بر اساس نیازهای متوسط گروهی از حیوانات در هر مقطع زندگی آنها نوعی تبعیت از بخت آنها در طبیعت است.

طول عمر مردان و زنان در دنیای پیشرفته امروزی از طریق استفاده از سرپناه، مواظبت های بهداشتی و پزشکی و نیز برتر و بالاتر از همه آنها، تغذیه مناسب افزایش یافته است. این موضوع در مورد حیوانات نیز صدق می کند. تأمین غذای بهتر موجب اداره مؤثرتر و طول عمر بیشتر آنها می­شود.

دوره بلوغ

دوره بلوغ زمانی است که رشد حیوان متوقف شده ولی هنوز تغییرات فیزیولوژیک مرتبط با پیری رخ نداده است. نژادهای کوچکتر سگ­ها زودتر بالغ می گردند ولی کندتر پیر می شوند به طوری که در نژادهای کوچک دوره بلوغ قسمت قابل توجهی از طول عمر آنها را به خود اختصاص می دهد. نژادهای بزرگ سگ دیرتر بالغ می شوند ولی به سرعت وارد مرحله پیری می گردند به طوری که دوره بلوغ آنها نسبتاً کوتاه است. در گربه­ها دوره بلوغ معمولاً از حدود یک سالگی تا ۷ سالگی طول می کشد و از این نظر شبیه سگ­های کوچک هستند.

غذای گربه بالغ

در اکثریت حیوانات به جز سگ­های کار، نژادهای کوچک اسباب بازی و نیز حیوانات آبستن و شیرده، نیازهای غذای سگ بالغ و غذای گربه بالغ در این دوره در حداقل مقدار خود می باشد و البته تغذیه آنها باید با استفاده از مرغوب ترین مواد غذایی انجام گردد. لازم است به طور مداوم وزن و نمره شرایط بدنی آنها کنترل شود، اگرچه تعداد دفعات کنترل و وزن کشی آنها در این دوره به مراتب کمتر از دوره رشد است. مقدار غذای تغذیه شده به حیوانات در این دوره تناسب مستقیمی با میزان فعالیت آنها دارد. به خاطر داشته باشیم که تمامی توصیه های غذایی در این دوره به صورت راهنما است و نه اعداد لاتغير و لذا باید این توصیه ها در عمل کنترل و تصحیح شوند. وزن و نمره بدنی سگ­ها نشان می­دهد که آیا مقدار غذای تغذیه شده صحیح است یا احتیاج به تغییر دارد. هدف، حفظ وزن ایدآل بدنی آنها از طریق متوازن کردن مقدار غذای مصرفی و میزان فعالیت آنها است تا حیوان با شرایط مناسب و سالم به مرحله پسابلوغ وارد شود.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 1 امتیاز از مجموع: 5]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج