مرجع تخصصی دام و طیور
0

تمامی نکات مربوط به پرورش فنچ گلدین

تمامی نکات مربوط به پرورش فنچ گلدین1
بازدید 60

فنچ گلدین (Gouldian Finch) از زیباترین گونه های فنچ در جهان است که به آن سهره استرالیایی نیز می گویند. فنچ گلدین یا فنچ طلایی به نام های فنچ رنگین کمان و بانوی فنچ­ها نیز شناخته می شود. پیدایش این فنچ ها از مناطقی در کشور استراليا اعلام شده است و به دلیل امکان تکثیر در قفس، امروزه در اکثر نقاط دنیا به ویژه در کشورهای هندوستان و پاکستان یافت می شوند. طول عمر فنچ­های گلدین در شرایط مناسب بین ۶ تا ۷ سال است و دمای مناسب جهت نگهداری آنها بین ۲۱ تا ۲۸ درجه سانتیگراد همراه با رطوبت متناسب ۵۵ الی ۶۵ درصد در نظر گرفته می­شود. برای پرورش فنچ گلدین در مورد تغذیه ، لانه سازی وجفتگیری آنهابایدنکاتی را مدنظرقرارداد در ادامه آنهارابررسی میکنیم.

انواع فنچ گلدین بر اساس رنگ

شاخص ترین رنگ های این نوع فنچ مربوط به سر آن است که به سه رنگ سیاه، قرمز و زرد هستند.

رنگ های فنچ گلدین به سه دسته تقسیم می­شوند:

  1. رنگ سر: قرمز- مشکی – زرد – سفید
  2. رنگ سینه: سفید- بنفش
  3. رنگ پشت: زرد – سبز- آبی – سفید

البته رنگ های دیگری از آنها در اثر جهش ژن و در تولید مثل به شکل نگهداری در قفس به وجود آمده اند و قابل ذکر است که نژاد زرد سینه سفید با سر و نقاب قرمز کمیاب می باشد.

قیمت فنچ گلدین

گران ترین فنچ گلدین، نوع رنگ زرد آن است و ارزان ترین و فراوان ترین نوع آن به رنگ قرمز است. فنچ گلدین بومی کشور استرالیا است

تغذیه فنچ گلدین

برای پرورش فنچ گلدین غذای فنچ­ های گلدین مخلوطی از ارزن ریز و کتان و تخم چمن است. همچنین می توان تخم کاهو و خرفه و … را در وعده غذایی آنها قرار داد و از غذای نرم رنده شده و مکمل های تقویتی آماده به همراه میوه ها و کرم­های ریز خشک شده برای تغذیه آنها استفاده کرد. فنچ­های گلدین از نظر مقدار مصرف غذا و دان خوراکی نسبت به گونه های دیگری از فنچ ها از قبیل فنچ های معمولی و زبرا و… کم خوراک تر هستند.

لانه فنچ گلدین

برا پرورش فنچ گلدین حتی المقدور باید از قفس­های بزرگ ار برای نگهداری از آنها بکار ببرید. قفس را در مکانی آرام و کم تردد بر اساس رعایت تنظیم دما و رطوبت ذکر شده جهت پرورش و جوجه کشی قرار دهید.

می توان لانه فنچ گلدین را از آشیانه هایی با الیاف بافته شده از درختان و یا از جعبه های چوبی در نظر گرفت، به طوری که نور کمتری به داخل لانه نفوذ کند. همچنین باید مقداری پوشال از شاخه و برگ ریز درختان و تخم پنبه (پنبه دانه) در داخل قفس فنچ­های گلدین قرار داد تا آنها برای لانه سازی استفاده کنند.

طرز شناسایی جنسیت نر از ماده در فنچ گلدین

نرها در رنگ­های متنوع و پررنگ تر از ماده ها هستند. همچنین قابلیت آواز خواندن و رقصیدن دارند و جثه­شان بزرگتر از ماده ها است و همین موارد وجه تمایز میان نرها و ماده ها می باشد.

پرورش فنچ گلدین

صدای فنچ گلدین

فنچ های گلدین سر و صدای زیادی ندارند و صدای او از شان بر خلاف فنچ های دیگر دارای صدای زیر بوده و حتی بعضی مواقع از صدای پرندگان دیگر تقلید می کنند.

جفت گیری فنچ گلدین

در پرورش فنچ گلدین نر را می توان از ماده به طور جداگانه در قفسی مجزا ولی نزدیک هم نگهداری کرد. از نشانه های آمادگی نر این است که آواز خاصی می خواند و بر روی پاهای خود بالا و پایین پریده و اصطلاحاً می رقصند و ماده را بسوی خود تحریک می کنند. ماده هم با جنب وجوش زیاد و پریدن، آمادگی خود را برای تولید مثل اعلام می کند. پس از اینکه نر آماده را به قفس ماده انتقال می دهیم پس از گذشت چند روز از زمان جفت اندازی عملیات لانه سازی توسط فنچ گلدین نر و ماده صورت می گیرد سپس بعد از جفت گیری، ماده ها ۳ الی ۸ عدد تخم گذاشته و پس از آن نر و ماده هر دو به طور نوبتی بر روی تخم­ها می خوابند. می توان تخم ها را در روز پنجم با دقت از نظر نطفه گیری بررسی کرد.

جوجه فنچ گلدین

پس از ۱۶ روز جوجه ها سر از تخم در می آورند و در اولین روزهای تولد با غذای نرم مانند تخم مرغ تغذیه می شوند و پس از ۲۵-۲۱ روزگی لانه را بتدریج ترک کرده و زمانیکه دوره پرریزی حدود ۴-۳ ماهگی به پایان رسید، حدود ۵ الی ۶ ماهگی بالغ گردیده و آماده تولید مثل می­گردند.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

[av_button label=’محصولات مجموعه پرورش ماکیان نیازی’ link=’page,1115′ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ label_display=” icon_select=’yes’ icon=’ue854′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-4jddcd’ admin_preview_bg=”]

 

ترجمه

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر