مرجع تخصصی دام و طیور
0

مشکل دهان باز جوجه برای تنفس و عدم خوردن و آشامیدن

مشکل دهان باز جوجه برای تنفس
بازدید 2333

مشکل دهان باز جوجه برای تنفس یک پنومونی جوجه های تازه از تخم خارج شده (ASPERGILLUS FUMIGATUS)این عارضه به وسیله اسپورهای قارچ حاصل می شود که می توان به آسانی از طریق دست زدن خشن وارد شوند. فقدان روش های بهداشتی و ترک های موئینی در تخم مرغ نیز در بروزحادثه مؤثر واقع می شوند. اطمینان حاصل نمائید که مواد آشیانه مادران تمیز و خشک است و اینکه تخم ها در سالم سازی غوطه ور شده اند.  اسهال پرهای پژمرده و وجود خون در اسهال جوجه یکی ازنشانه های بیماری کوکسیدیوز می باشد در ادامه به مشکل دهان باز جوجه برای تنفس و عدم خوردن و آشامیدن پرداخته می شود.

دهان باز جوجه ها برای تنفس – باز و بسته شدن منقار

جوجه های مبتلا غالباً سعی در نوشیدن آب بیش از حد نرمال دارند. این عارضه می تواند سبب مرگ و میر بالا در چند روز اول زندگی شود و کاری در مورد آنها نمی توان انجام داد. این عارضه را می توان جلوگیری کرد.

آلودگی های تنفسی دیگر زیادی وجود دارد که ممکن است سبب تنفس باصدا و خس خس (WHEEZING)و تکان دادن سر شوند. سعی کنید تا اطمینان حاصل نمائید که جوجه ها از شرایط گرما و حفاظتی برخوردارهستند و هیچ گونه کورانی وجود ندارد و از تهویه کافی برخوردار شوند فقط از مادران خون تست شده استفاده نمائید

جوجه های لرزان

(EPIDEMIC TREMOR ( AVIAN ENCEPHALOMYELITIS این یک عفونت ویروسی منتقله به تخم از مادران آلوده است. عارضه مذکور به طور نرمال در جوجه ها چند روز بعد از هچ شدن وقتی روی مفاصل خرگوشی خود می نشینند و به طور و پیدا می کنند دیده می شود. میزان مرگ و میر بالا است. پرندگان تولید مثل کننده واکسینه برعلیه بیماری نمود و عارضه را پیشگیری کرد.

انتهاهای عقبی خمیری

SALMONELLA PULLORUM ) PULLORUM DISEASE)یا بیماری اسهال سفید.

این بیماری می تواند به جوجه ها از طریق مرغ آلوده برسد که این انتقال از طریق تخم صورت می گیرد. این بیماری اهمیت به کار بردن پرندگان مادر را که تست شده اند مشخص می سازد.

جوجه دارای انتهای عقبی خیمری با اسهال باسیلی سفید تیپیک است. مرگ و میر بالا است و جوجه های آلوده به نوبه خود می توانند دیگران را در دستگاه مادر آلوده سازند.

عدم توان برای خوردن و آشامیدن

فقدان مثال – پرندگان هچ شده به طور مصنوعی که مثالی از برای پرنده مادر ندارند ممکن است آهسته غذا بخورند و آب بیاشامند. غذا را در ظرف های کم عمق قرار دهید تا پیدا کردن آنها آسان باشد. و مقداری از غذا را روی صفحه کاغذی بریزید تا عمل مادر را نزدیک کرده باشد. یک جوجه را در آب وارد کنید تا آشامیدن را به او آموزش داده باشید.

انباشتگی – این عارضه موقعی دیده می شود که بستر خورده شده باشد و سبب انسداد گردد. جوجه ها را به وسیله مایع پارافینی درجه درمانی درمان کنید و ریگ در دسترس آنها قرار دهید.

حوله های کاغذی را روی بستر دستگاه مادر قرار دهید تا جوجه ها یاد بگیرند تا غذا بخورند و آب بیاشامند سپس کاغذ را بردارید.

نک زدن

پرهای مرطوب – آبخوری ها را به نحوی مرتب کنید که پرندگان جوان نتوانند در آن وارد شوند و یا آب را در پرها ریخت و پاش نمایند. میخی شدن و تيز شدن پرهای مرطوب نکردن از طرف سایر پرندگان را دعوت می نماید.

وجود خون یا سایر علائم روی پرها با پنجه پاها به این مسئله نیز می تواند به عنوان یک دعوت عمل نماید. جوجه را سریعا با ماده ضدعفونی درمان کنید تا مزه نامطبوعی به وجود آید و نیز عارضه برطرف شود.

فضای غیرکافی – اطمینان پیدا کنید که پرندگان جوان ازدحام پیدا نکرده اند.

غذا و آب غیرکافی – غذا و آب کافی بر مبنای AD-LIBبایستی در دسترس قرار گیرد.

نور خیلی زیاد است – جوجه های به تازگی هچ شده بایستی نور ۲۴ ساعته در چند روز اول داشته باشند، اما نباید این نور خیلی زیاد باشد. نور را کمی کاهش دهید و این در صورتی است که مشکلی وجود داشته باشد (در طول مدتی که همه یاد گرفته اند تا بخورند و بیاشامند). بعد از آن به تدریج نور را به ساعات روشنائی روز نرمال کاهش دهید یا به ۸ ساعت اگر پرنده ها تخمگذار هستند.

در نقطه تخمگذاری نور را به ۱۵ ساعت (طبیعی + مصنوعی) افزایش دهید تا تخمگذاری را تولید کرده باشید.

خستگی (BOREDOM)– بگذارید آنها در محل های حفاظت شده هرچه زودتر چرا کنند و مواد سبزینه ای را معلق سازید تا به آن نک بزنند.

انگل ها – اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه مایتی و یا انگل خارجی وجود ندارد. پرها را روی صفحه از کاغذ سفید تکان دهید. آیا لکه های سیاه کوچک که حرکت می کنند وجود دارد؟ هرگاه پرندگان جوان به وسیله مرغ کرچ تفریخ پیدا می کنند آیا مرغ قبل از نشستن روی جوجه ها درمان شده است؟

اسهال جوجه ، پرهای پژمرده و وجود خون در اسهال

کوکسیدیوز: این بیماری به وسیله یک تک یاخته انگلي حادث میشود. بیماری مذکورغالباًهمراه بابسترمرطوب است،به جوجه غذای خرد شده که محتوی یک کوکسیدیواستات است بدهید تا شروع خوبی در دوره آسیب پذیری به آنها داده باشید و از اردک ها و غازها ممکن است به کوکسیدیواستات واکنش نشان می دهند و بهتر این است که به آنها یک جیره شروع کننده اختصاصی برای پرندگان آبزی بدهید. راتیتها و پرندگان شکاری نیز جیره های غذائی شروع کننده مخصوص به خود دارند.

جوجه های خفه شده

ستون بندی (PILING)این مسئله درجانی صورت می گیرد که پرندگان در گوشه ای در خطاب ناگهانی (PANIC)یا تلاشی برای گرم شدن و کومه شدن نمایند ویا خفه شوند. لامپ های کافی در وضعیت های مرکزی قرار دهید. در نواحی کف های بزرگ لانه های مش شده نزدیک را در سراسر گوشه ها برپا سازید. همیشه در ناحیه تفريخ آهسته وارد شوید و به آرامی با جوجه ها صحبت کنید. جوجه ها یاد بگیرند که تشخیص دهند صدای صاحب خود را، به طور مشابه مادران می توانند فرق بین جیرجیر و صداهای مضطرب را تشخیص دهند.

بالأخره این مسئله اهمیت دارد که پرندگان جوان بدون مادر با نوع خودشان پرورش داده شوند به نحوی که رفتار صحیح صورت گیرد. یک پرنده مجرد منزوی با صاحبش مثل مادرش رفتار می کند و ممکن است برای جفت گیری بانوع خودش ناتوان باشد چون مهر زدن مناسب وجود ندارد. غازها به خصوص در این مورد آسیب پذیر هستند.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

[av_button label=’محصولات مجموعه پرورش ماکیان نیازی‘ link=’page,1115′ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ label_display=” icon_select=’yes’ icon=’ue854′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-4jddcd’ admin_preview_bg=”]

امتیاز شما به مقاله
[: 4 امتیاز از مجموع: 4.8]

نظرات کاربران

  • شما عزیزان میتوانید دیدگاه خود را در قسمت پایین برای این مطلب بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج