0

دمای سالن بوقلمون (نسبت دما به رطوبت در پرورش بوقلمون )

دمای سالن بوقلمون و ررطوبت سالن بوقلمون در پرورش بوقلمون و سایر ماکیان رابطه مستقیمی در سلامت و بازده گله دارد.در این مقاله در مورد این رابطه شرح داده می شود.

نسبت دما به رطوبت نسبی سالن بوقلمون باید به چه صورت باشد؟

دمای سالن بوقلمون و رطوبت نسبی عامل تعیین کننده ای در گرمای مطلوب برای جوجه بوقلمونها هستند. بنابراین چهار حالت در این نسبت متصور هست:

 1.  رطوبت بالا، حرارت بالا:
  در این حالت جوجه بوقلمون دمای بدن خود را با روش انتقال کاهش می دهد. در چنین حالتی باید حرارت را پایین و سطح ورودی هوای سالن را افزایش داد.
 2.  رطوبت پایین، حرارت بالا:
   در این حالت جوجه با نفس نفس زدن (Panting)موجب دفع بخار آب از راه تنفس نمود. که نهایتاً منجر به کاهش درجه حرارت بدن خواهد شد (با دفع حدود یک گرم بخار آب 6/0 کیلوکالری حرارت از بدن خارج می­شود). بدین ترتیب خطر کاهش وزن جوجه بوقلمون وجود خواهد داشت. تحت شرایط فعلی بایستی از مه پاشی استفاده نمود تا دمای سالن بوقلمون و نهایتا رطوبت نسبی نیز افزایش یابد.
 3.  کاهش دمای سالن بوقلمون:
  علی رغم پایین بودن دمای سالن بوقلمون، جوجه در این حالت احساس راحتی می کند ولی خطر دهیدراته شدن نیز هنوز وجود دارد. در این حالت بایستی نسبت به متعادل کردن دمای سالن اقدام نمود.
 4.  کاهش دما و جریان هوا:
  جریان هوا موجب کاهش دما می شود و با افزایش درجه حرارت، باید سطح هوادهی را افزایش و رطوبت نسبی را کاهش داد.

                                            جدول دما به رطوبت نسبی

حرارت خشک رطوبت نسبی %
34 38
32 51
30 70
28 96

تغییرات شدت هوا 

بعد از شروع به کار هیترهای معمولی به منظور خروج گازهای سمی حاصل از سوخت باید سیستم تهویه نیز به کار افتد.
بر این اساس حداقل میزان تهویه ۱ متر معکب در ساعت بازاء هر کیلوگرم وزن زنده جوجه بوقلمون در شروع و تولید و نهایتاً5/7 متر مکعب در ساعت بازاء هر کیلوگرم وزن زنده در حداکثر تولید و انتهای دوره می­باشد.
عدم به کارگیری سیستم تهویه مناسب موجب کاهش غلظت اکسیژن در روزهای اول پرورش شده و موجب کاهش ماندگاری جوجه و نهایتاً افزایش تلفات در طول دوره می شود از طرفی کمبود اکسیژن، متابولسیم مواد غذایی به طور کامل انجام نمی شود و در تنظیم حرارت و رشد بدن اختلال ایجاد کرده و نهایتاً نارسایی سیستم قلبی – عروقی به وجود می آید.

 

دمای سالن بوقلموناین تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی
امتیاز شما به مقاله
[: 7 امتیاز از مجموع: 4.4]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج