0

مراقبت از بچه گربه ­های بدون مادر

مراقبت از بچه گربه ­های بدون مادر

برای مراقبت از بچه گربه ­های بدون مادر باید نکات مهمی را در نظر بگیرید مراقبت از این­گونه بچه گربه­ ها احتیاج به حوصله و صبر و بردباری دارد، اولین نکته­ای که در مورد بچه  گربه­ ها لازم است رعایت شود، توجه به محل نگاه داری آن­ها است. درادامه  نحوه از شیر گرفتن بچه گربه­ ها در شرایط طبیعی را  بررسی می کنیم.

مراقبت از بچه گربه­ های بدون مادر

مراقبت از بچه گربه ­های بدون مادر بسیار مهم است بنابراین لازم است آن­ها را در جای کاملاً گرم و خشک نگهداری کنیم، به­طوری که درجه حرارت محل نگهداری آن­ها در روز اول حدود 32 درجه سانتی­گراد باشد و بعداً به تدریج درجه حرارت را کم کرده، به­طوری که بعد از 2 هفته بتوان آن را به 29-27 درجه سانتی­گراد تقلیل داد. برای گرم کردن محیط نگهداری بچه گربه­ها می­توان حتی از بطری حاوی آب گرم که دور آن را یک حوله پیچیده شده استفاده کرد. استفاده از یک لامپ روشنایی که ایجاد حرارت کند، در صورتی که حصاری در اطراف لامپ تعبیه شده باشد، کافی است، حتی می­توان از یک لامپ مادون قرمز برای این منظور استفاده کرد.

مراقبت از بچه گربه ­های بدون مادر

لازم است بعد از دو هفته درجه حرارت محل نگهداری بچه گربه­ها را به 20 درجه سانتی­گراد محدود شود یعنی درست مطابق درجه حرارت اطاق معمولی، چون در این شرایط دیگر، بچه گربه­ها احساس سرما و برودت نکرده و شرایط را به خوب تحمل خواهند کرد.

لازم است از دادن شیر گاو به چنین بچه گربه­هایی خودداری شود، چون هضم آن برای بچه گربه­ها سخت می­باشد. در این­گونه موارد می­توان شیرخشک را جایگزین شیر مادر کرد. استفاده از سه قاشق چایخوری شیر خشک همراه با دو قاشق  چایخوری شکر و دو قاشق چایخوری عصاره مرغ و یا گوشت به اضافه  دو قطره روغن ماهی، در صورتی که این مخلوط را گرم کرده به­طوری که درجه حرارت آن با درجه حرارت بدن گربه یکسان شود، یعنی 5/38 درجه سانتی­گراد و هر سه ساعت یک بار به وسیله قطره­­چکان یا سرنگ بدون سوزن یا بطری پستانک­دار به آن­ها دهید، برای تغذیه آن­ها کفایت می­کند. دقت در این­که شیر را به زور به بچه گربه­ها نداده و سعی کنید خود بچه گربه­ها آن را بمکند، ایده­آل خواهد بود.

لازم است بعد از هر وعده غذایی، شکم بچه گربه­ها را با پارچه­ای کتانی ضخیم و یا یک حوله­ای گرم که زبر باشد به آهستگی مالش و ماساژ دهید، این عمل باعث خواهد شد، سیستم گوارشی  بچه گربه­ها تحریک شوند و باعث احساس دفع ادرار و افزایش حرکات دودی روده­ها شده و انجام دفع مدفوع در بچه گربه­ها میسر شود. در صورتی که دفع مدفوع در بچه گربه­ها با مشکل همراه شود و حیوان را وادار به درد و اسپاسم در ناحیه شکم کند، لازم است با استفاده از یک ترومتر یا درجه حرارت که انتهای آن را به روغن پارافین آغشته کرده­اید، ناحیه رکتوم حیوان را به آهستگی مالش و حرکت داد تا به تدریج عمل دفع انجام گیرد، در غیر این صورت بهتر است، چند قطره روغن ماهی و یا ویتامین­های محلول در چربی نظیر ویتامین A یا D  و یا E  استفاده نمود.

نحوه از شیر گرفتن بچه گربه­ ها در شرایط طبیعی

سن -هفته نوع غذا روش غذا دادن به گربه
3 هفتگی شیر خشک را با آب رقیق کرده به طوری که غلظت آن بیشتر از شیر بچه انسان نباشد. روزی 3تا4 بار به وسیله قاشق چایخوری به بچه گربه بخوراند.
4 هفتگی شیرخشک تهیه شده با آب درست مطابق فرمول بالا + پوره درست مطابق فرمول بالا+ پوره ماهی یا گوشت همراه با پنیر روزی یک بار غذای مذکور را در بشقاب پلاستیکی مخصوص گربه قرار داده در مورد مصرف این نوع غذا ممانعتی از خوردن آن در گربه به عمل نیاورید.
8-6 هفتگی علاوه­بر غذای ذکر شده مقداری غذای کنسروی مخصوص گربه اضافه گردد. روزی یک بار غذای مذکور در اختیار گربه قرار دهید، حتما2 وعده از 4 وعده شیر را در گربه کم  کرده و به جای آن از غذای جامد استفاده کنید.
12-8 هفتگی در بچه گربه­هایی که از شیر گرفته­اید، به جای آن 3-4 وعده غذای جامد + قدری شیر گاو اضافه کنید. به تدریج از شیر کم و آب را جایگزین کنید. غذای جامد در اختیار گربه قرار دهید.

آب و یا شیر همیشه باید در دسترس گربه بوده و روزی 3-2 مرتبه آب یا شیر را عوض کنید.

 


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج