بوقلمون

 

شرکتهای متعددی در گوشه و کنار عالم به اصلاح نژاد و اقدام به عرضه نژادهای جدید بوقلمون و سویه های مناسب برای پرورش در نقاط مختلف مشغول هستند.در ادامه به معرفی مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

سویه های جدید بوقلمون

شرکتهای متعددی در گوشه و کنار عالم به اصلاح نژاد و عرضه سویه های مناسب بوقلمون برای پرورش در نقاط مختلف مشغول هستند
سه شرکت، دارای اعتبار بین المللی است و سویه های آنها به طور روزمره در حال رشد و پیشرفت است و هر روز سويه جدیدی با نام جدید به دنیا معرفی می کنند.
این شرکتها علاوه بر افزایش توانایی و پتانسیل رشد سویه­ های خود، نیازهای غذایی، بهداشتی و مدیریتی آنها را مورد مطالعه قرار داده و نیازهای آنها را به شکل دقیقی مشخص می کنند.

شرکت های معتبر در عرضه نژادهای جدید بوقلمون

  1. مزارع اصلاح نژاد بوقلمون نیکولاس
    از زیر مجموعه های گروه بزرگ تولیدی «آویاژن»است. که در زمینه تولید بوقلمون بزرگ و سفید فعالیت می کند و سویه های آن -۳۰۰، آن -۷۰۰ و…آن به بازار راه یافته است.
    گروه اوپاژن پیشتاز در اصلاح نژاد انواع طیور به ویژه مرغ و بوقلمون است که در سال ۱۹۹۹ از ادغام شرکتهای معتبر راس، آریورایکرز، لوهمن، ایندین ریور، سی دبلیو تی فارمز و نیکولاس بوجود آمد.
  2. شرکت بوقلمون هیبرید که فعالیت خود را در سال ۱۹۵۳ با ۵۰۰ بوقلمون گوشتی تجاری آغاز کرد و اکنون یکی از سه شرکت بزرگ تولید و تکثیر بوقلمون در سطح جهان است.
    این شرکت نیز از زیرمجموعه های شرکت «هندریکس ژنتیکز است.
  3. شرکت «متحده بوقلمون بریتانیا» یکی از تأمین کنندگان سرآمد بوقلمون در سطح جهان که واریته های مختلف بیگ بیگ -۷، بیگ ۹، بوت -۱۰ آن در بازار وجود دارد.

اهداف عملکرد نژادهای جدید بوقلمون

اهداف عملکرد سویه ها، برآوردی از نتایج به دست آمده از پرورش بوقلمون های تجاری و نژادهای جدید بوقلمون همان سویه در واحدهای پرورشی بزرگ و مدرن است.
در جدول زیر ، خلاصه­ ای از ارقام هدف سویه آن -۷۰۰ (نیکلاس) جهت آشنایی ارائه شده است.
ارقام مندرج در جداول اصلی به صورت روزانه است ولی در جدول فوق به صورت هفتگی ذکر شده اند.
هر سویه، ارقام هدف خاص خود را دارد که از طریق کاتالوگ در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد ولی از آنجا که شرکتهای تولید و تکثیر بوقلمون در سطح جهان در رقابت نزدیک به یکدیگر هستند، لذا ارقام هدف آنها تفاوت چندانی ندارد.
این شرکتها پابه پای یکدیگر پیش می روند. ملاحظه می شود که بوقلمون های فرسویه آن ۷۰۰ در شرایط متعارف واحدهای مدرن و در سن ۲۰ هفتگی به وزن حدود ۲۰ کیلوگرم می رسند.

عملکرد بوقلمون ها در صورت کوچکی اندازه گله، زیادی فضای کف، تهویه مناسب و غذای خوب بطور معنی­داری از ارقام فوق بیشتر است.
این ارقام هدف، مربوط به مناطق معتدله جهان است و در تابستان کشورهای مدیترانه­ای و مناطق حاره جهان کاهش می­یابد.
تغذیه عامل مهمی در رسیدن به این اهداف است و توصیه های شرکت تولیدکننده مربوطه در اینجا شرکت متحده بوقلمون بریتانیا از اهمیت برخوردار است به طوری لازم است تا سن ۴ هفتگی از دان کرامبل یا پلت ریز استفاده شود و پس از آن پلت با کیفیت خوب به مصرف آنها برسد.
از طرفی همانگونه که میدانیم عملکرد تحت تاثیر عوامل مختلف در حوزههای بهداشت، مدیریت، تغذیه و … است و لذا باید ارقام فوق را به عنوان راهنما در نظر گرفت و نه ارقامی که در هر شرایط باید به آن رسید!!

ارقام هدف سویه بوقلمون تجاری آن- ۷۰۰ تا سن ۲۲ هفتگی

سن روز (هفته) وزن (کیلوگرم) رشد روزانه (گرم) ضریب تبدیل غذایی (تجمعی) وزن (کیلوگرم) رشد روزانه (گرم) ضریب تبدیل غذایی (تجمعی)
۱ (۰) ۶۰
۷ (۱) ۱۵۰ ۲۰ ۱٫۰۵ ۱۴۰ ۱۹ ۱٫۰۵
۱۴ (۲) ۴۰۰ ۲۹ ۱٫۱۱ ۳۱۰ ۲۲ ۱٫۱۴
۲۱ (۳) ۷۹۰ ۳۸ ۱٫۱۹ ۶۴۰ ۳۰ ۱٫۲۳
۲۸ (۴) ۱۲۹۰ ۴۶ ۱٫۲۶ ۱۰۵۰ ۳۸ ۱٫۳۰
۳۵ (۵) ۱۹۰۰ ۵۴ ۱٫۳۳ ۱۵۳۰ ۴۴ ۱٫۴۰
۴۲ (۶) ۲۷۰۰ ۶۴ ۱٫۴۰ ۲۱۴۰ ۵۱ ۱٫۴۸
۴۹ (۷) ۳۶۵۰ ۷۴ ۱٫۴۸ ۲۸۳۰ ۵۸ ۱٫۵۸
۵۶ (۸) ۴۷۰۰ ۸۴ ۱٫۵۴ ۳۵۹۰ ۶۴ ۱٫۶۵
۶۳ (۹) ۵۸۸۰ ۹۳ ۱٫۶۱ ۴۴۰۰ ۷۰ ۱٫۷۲
۷۰ (۱۰) ۷۲۵۰ ۱۰۴ ۱٫۶۸ ۵۲۷۰ ۷۵ ۱٫۷۹
۷۷ (۱۱) ۸۵۷۰ ۱۱۱ ۱٫۷۵ ۶۰۵۰ ۷۹ ۱٫۸۸
۸۴ (۱۲) ۹۸۶۰ ۱۱۷ ۱٫۸۳ ۶۷۹۰ ۸۱ ۱٫۹۶
۹۱ (۱۳) ۱۱۱۹۰ ۱۲۳ ۱٫۹۱ ۷۵۷۰ ۸۳ ۲٫۰۴
۹۸ (۱۴) ۱۲۵۴۰ ۱۲۸ ۱٫۹۹ ۸۳۱۰ ۸۵ ۲٫۱۲
۱۰۵ (۱۵) ۱۳۸۹۰ ۱۳۲ ۲٫۰۷ ۹۰۰۰ ۸۶ ۲٫۲۱
۱۱۲ (۱۶) ۱۵۲۳۰ ۱۳۶ ۲٫۱۶ ۹۶۸۰ ۸۶ ۲٫۲۹
۱۱۹ (۱۷) ۱۶۵۶۰ ۱۳۹ ۲٫۲۵ ۱۰۳۱۰ ۸۶ ۲٫۳۷
۱۲۶ (۱۸) ۱۷۸۵۰ ۱۴۲ ۲٫۳۵ ۱۰۸۸۰ ۸۶ ۲٫۴۹
۱۳۳ (۱۹) ۱۹۱۰۰ ۱۴۴ ۲٫۴۵ ۱۱۴۱۰ ۸۶ ۲٫۵۸
۱۴۰ (۲۰) ۲۰۲۹۰ ۱۴۵ ۲٫۵۴ ۱۱۹۱۰ ۸۵ ۲٫۶۹
۱۴۷ (۲۱) ۲۱۴۲۰ ۱۴۶ ۲٫۶۴
۱۵۴ (۲۲) ۲۲۴۵۰ ۱۴۶ ۲٫۷۵

نژادهای جدید بوقلمون

بوقلمون

اصلاح نژاد

صفات نژادهای جدید

در اصلاح­ نژاد سویه­ های مختلف بوقلمون، صفات اقتصادی مختلفی مدنظر قرار داده می­شود و با سلکسیون دائمی به تثبیت آن در لاین مربوطه اقدام میگردد بطوری که جوجه هیبرید نهایی دارای مجموعه­ای از صفات مناسب از نظر عملکرد باشد ولو اینکه از نظر ژنتیکی آخر خط بوده و جفت کردن خود آنها نتیجه ای به بار نیاورد. برخی از این صفات عبارتند از:

 وزن زنده:
سویه­ های جدید دارای جثه­ های بزرگی هستند و رشد سریعی دارند به طوری که جنس نر اغلب سویه ها در سن ۲۰ هفتگی به وزن­هایی در حد ۲۰ کیلوگرم و حتی بیشتر می رسد.

گوشت سینه:
بوقلمون­های تجاری دارای عملکرد گوشت سینه بالایی هستند.

قابلیت حيات:
قابلیت حیات یا زنده ماندن بوقلمون­ها در طول دوره رشد نیز از جمله صفات اقتصادی مهم است. این صفت در دو مرحله از اهمیت برخوردار است.
یکی قابلیت حیات در ابتدای دوره پرورش و دیگری در انتهای دوره.
برخی سویه ها به گونه­ای انتخاب و اصلاح شده اند که هم تلفات اوایل دوره و هم تلفات آنها در طول دوره و انتهای دوره کم باشد.
این خصلت علاوه بر مبانی بهداشت و ژنتیک و تغذیه، به آخرین تکنیک های پرورش در گله های مادر بر میگردد.
ضریب تبدیل غذایی. بدون شک اهمیت زیادی در سویه­های مدرن جوجه گوشتی و بوقلمون تجاری دارد.
کاهش ضریب تبدیل غذایی بوقلمون ها از وظایف مؤسسات تولید و توسعه بوقلمون است. به ویژه اینکه برای تمامی دنیا به تولید بوقلمون مبادرت می کنند و لازم است در شرایط مختلف آب و هوایی، بتوانند نتایج مربوطه را نشان دهند. برای رسیدن به وزن ۲۰ پوند (۹ کیلوگرم)، جنس نر سویه های مدرن بوقلمون در عرض ۹۶ روز ضریب تبدیل غذایی.

الگوی رشد در بوقلمون تجاری

اغلب بوقلمونهای تجاری و نژادهای جدید بوقلمون برای سرعت رشد و کارایی تبدیل غذایی اصلاح شده اند.
آنها دارای اشتهای زیادی هستند و اگر غذای مناسب برای آنها فراهم نشود، رشد آنها به تاخیر می­افتد و اگر بعدها و در مراحل اولیه دوره رشد، شرایط مناسب برایشان فراهم گردد، رشد جبرانی سریعی نشان میدهند.
الگوی رشد اولیه بوقلمونها اثر قابل توجهی بر عملکرد و وزن نهایی آنها دارد.
مصرف غذای مناسب در دوره پرورش اولیه بهترین نتیجه را در دوره نهایی ایجاد می کند.
در ۶ هفته اول حیات جوجه ها، توسعه سیستم اسکلتی، سیستم ایمنی و سیستم قلبی- عروقی شکل میگیرد و اگر در این دوره در معرض تنشهای محیطی قرار گیرند، رشد این سیستم­ها به تأخیر می­افتد.
رعایت بهداشت، مدیریت محیطی و تغذیه مناسب و تشویق مصرف غذا در آنها پایه رشد آنها در مراحل بعدی است.
پرندگانی که در انتهای دوره ۶ هفته پرورش اولیه، وزن زیر وزن هدف دارند، در دوره های بعدی رشد سریعی دارند ولی چه بسا توسعه مناسب سیستم تنفسی و استخوانی در بعضی از آنها دیده نشود.
تنش در مراحل بعدی موجب، تلفات می­شود. این تلفات اغلب به صورت ضعف بدنی، پرندگان حذفی و مشکلات تنفسی خود را نشان می دهد.
گله هایی که در پایان دوره پرورش اولیه (۶ هفتگی)، نزدیک وزن هدف رشد کرده اند، در دوره های بعدی تلفات کمتری دارند. بوقلمون هایی که نزدیک به پتانسیل رشد خود حرکت می کنند دارای الگوی رشد پایدارتری هستند.
بنابراین وزن و کیفیت گله در زمان انتقال از واحد پرورش اولیه به دوره رشد مهم است و تعیین وزن تعداد مناسبی از آنها روش خوبی برای تعیین کیفیت گله است.

وزن هدف نامناسب آنها مستلزم بررسی چرایی آن و تغییر شرایط و مدیریت مزرعه و برنامه های بهداشتی و تغذیه آنها است.

قابل توجه که اقدامات مدیریتی در دوره پرورش اولیه به اندازه تغذیه آنها اهمیت دارد.
بازبینی برنامه­های بهداشتی، واکسیناسیون و تمیزکاری واحد به همراه کیفیت دان، بافت دان و سلامت رودهها و نیز عوامل محیطی همچون کیفیت هوا، رطوبت و دما مد نظر قرار گیرد. هر یک از این عوامل یا ترکیبی از آنها اثر تعیین کننده بر رشد پرندگان دارد.
شرایط تغذیه، نوع جیره و شکل دان مصرفی جوجه­ ها در دوره پرورش اولیه حائز اهمیت است .
استفاده از جیره های پر تراکم موجب شروع مناسبی می­شود.
چنین جیرهای دارای حداقل ۴ تا ۵ درصد چربی است.
چربی اضافی علاوه بر افزایش انرژی، شکل و خوشخوراکی جیره را نیز افزایش میدهد. در مبحث پرورش بوقلمون مولد مطالب بیشتری در زمینه کنترل وزن بوقلمونهای مولد نر و ماده به عمل آمده است.


 

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

 

 

امتیاز شما به مقاله
[: 29 امتیاز از مجموع: 4.7]

ترجمه

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *