0

بررسی کمبود پتاسیم در تغذیه طیور

پتاسیم (K) ترجيحاً در بخش سلولی بدن یافت می شود. نسوج نرم مرغ محتوی بیش از ۳برابرK نسبت به Na می باشند و تقریباً یک کاتیون مهم در مایع داخل سلولی است. پتاس اساسی در تأمین پتانسیل غشاء و تعادل مایع سلولی بوده و مستقیماً در تعدادی از واکنش های بیوشیمیائی شرکت میکنند. در ادامه به کمبود پتاسیم در تغذیه طیور و علائم آن می پردازیم.

کمبود پتاسیم

 پتاسیم برای فعالیت نرمال قلب لازم بوده و انقباض عضله قلب و سستسازی آنرا یاری و همراهی می کند. پتاسیم بطورکلی یک عنصر داخل سلولی است و احتیاج به این عنصر در مرغ زیاد است. این عنصر برای عمل قلب لازم است تا بتواند قابلیت نفوذ اغشیه و تشکیل استخوان را افزایش دهد.

کمبود پتاسیم در تغذیه طیور

علائم کمبود پتاسیم

علائم کمبود پتاسیم در تغذیه طیور شامل ضعف عضلانی تون رودهای ضعیف، ضعف عضلات قلبی و تنفسی است. اثر اصلی و اساسی کمبود پتاسیم همانطوریکه ذکر شد ضعف عضلانی کلی بدن است که بوسیله ضعف اندامهای حرکتی، توان رودهای ضعیف همراه با گشاد شدن آن، ضعف قلبی و ضعف عضلات تنفسی و نواقص و اختلالات نهانی آن است. پرندگانی که بشدت به این عارضه دچار میشوند ممکن است حملات نتانیک از خود نشان دهند که بدنبال آن مرگ پرنده فرا میرسد. مقادیر پائین پتاسیم در جیره های غذانی مرغان تخمگذار سبب کاهش تولید تخم و نازک شدن پوسته میشود. مقدار پائین پتاسیم در ارگان های حیاتی حیوانات ممکن است بهنگام استرس شدید اتفاق بیفند و وقتی پتاسیم پلاسما بالا میرود عمل کلیه تحت تأثیر هورمون فوق کلیوی یا آدرنالین قرار می گیرد تا پتاسیم را به داخل ادرار ترشح نماید. در طول این تغییرات که برای عضلات استرس بدنبال دارد عضله شروع به دریافت پتاسیم از دست رفته میکند و همینکه گلیکوژن دوباره ذخیره سازی میشود پتاسیم به کبد باز میگردد. این مسئله ممکن است به طولانی شدن موقتی کمبود پتاسیم کلی در بدن بیانجامد. درجه حرارت بالا به افزایش از دست دادن پتاسیم در ادرار می انجامد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 13 امتیاز از مجموع: 5]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج