5

تخم گذاری فنچ و نکات مربوط به آن

بعد از لانه سازی نوبت دوره ی تخم گذاری می باشد که ممکن است بین ۷ تا ۴۰ روز بعد لانه سازی انجام شود در این مرحله حساس نیز کمک شما به فنچ هایتان بسیار حیاتی است. بعد از لانه سازی، فنچ ماده معمولاً بین ۲ تا ۶ تخم می گذارد و سپس روی آنها می نشیند. البته نر هم این کار را انجام می دهد. هروقت ماده نیاز به خوردن آب و دانه داشته باشد. نر بر روی تخم­ها می نشیند در طول مدتی که ماده بر روی تخم ها خوابیده نر جهت دلجویی به ماده دانه می­دهد فنچ­ها مدام جای تخم ها را با نوکشان تغییر می دهند که زرده به دیواره نچسبد و در وسط قرار بگیرد. سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره خوابیدن روی تخم­ها ممکن است ۱۲ تا ۱۵ روز طول بکشد. دراین پست نکات مربوط  تخم گذاری فنچ ذکرمیگردد

تخم گذاری فنچ

همه مراحل خانه سازی تا مستقل شدن جوجه های بال و پر گشوده، تقریباً ۲ ماه طول می کشد.
در این مدت همانطور که ذکر شد به جیره ی غذایی پرنده بیش از گذشته بایستی توجه نمود و غذاهای مکمل و تقویتی ذکر شده را هر روز در اختیار پرنده قرار داد تا جوجه هایی قوی وسالم داشته باشید و جوجه ها سریع و مناسب رشد داشته باشند. از دست زدن و نقل مکان مرتب فنچ ها مخصوصاً زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری ورزید تا با ترک جوجه ­ها و تخم­ها و بزرگ نکردن احتمالی جوجه ها توسط پرنده ی پدر و مادر روبرو نشوید. در این زمان بایستی فضولي ­ها و سرک کشیدن­های متوالی به پرنده به حداقل کاهش یابد تا پرنده با آرامش خاطر جمعی و به خوبی جوجه­ ها را بزرگ نماید. در نگهداری شان هم نمی بایستی هیچ گونه کوتاهی و بی حوصلگی را در خود راه داد.

جوجه را تا زمانی که کاملاً بزرگ نشده اند و نمی توانند غذا بخورند از پدر و مادرشان جدا نکنید. گاهی اوقات دیده شده که صاحبان پرنده، جوجه ها را خیلی زودتر از موعد مقرر از پدر و مادرشان جدا می کنند واین خود باعث ناراحتی و افسردگی پرنده پدر ومادر و ضعف وعقب ماندگی جسمانی جوجه ها می شود پس حتماً جوجه­ها را در زمان مناسبی که به دان خوردن افتاده اند و پرنده پدر و مادر هم به آنها بی توجه شده است جدا فرمایید. لانه فنچ­ها را هم در ارتفاع کوتاهی در میله های میانی قفس نصب کنید تا در صورت اینکه جوجه­های تازه به دنیا آمده از لانه به پایین افتادند آسیب جدی نبینند.

 چه کار کنیم که فنچ هایمان تخم بگذارند؟

پاسخ: بهترین پاسخ این است اگر از انجام مرحله های قبلی که گفتم مطمئن بودید که اصلی ترین آن لانه ­سازی است.

به پرنده هایتان تخم مرغ آب پز بدهید می توانید یک تخم مرغ آب پز کنید و ۷۰ درصد آن را خودتان میل کنید و ۳۰ درصد باقی مانده را با چاقو و یا دست تمیز خرد و نرم کرده به صورتی که فنچ بتواند تکه های تخم مرغ را بخورد در کف قفس تمیز قرار دهید.

فنچ ها عاشق خوردن تخم مرغ آب پز هستند این کار را ۳ بار در هفته انجام دهید توجه کنید: هربار تخم مرغ تازه به فنچ­هایتان بدهید.

معمولاً فنچ ماده در هر دوره بین یک تا ۱۰ تخم می گذارد که تعداد تخم ها با تغذیه رابطه مستقیم دارند اما بیشتر اوقات همه تخم­ها تبدیل به جوجه نمی شوند رکورد ۵ جوجه نتیجه بسیار خوبی تلقی می شود اما هرچه به پرنده هایتان بیشتر برسید تعداده بیشتر از تخم­ها جوجه می شوند.

بعد از تخم گذاری فنچ­های نر و ماده به نوبت روی تخم ها می خوابند. در این مدت از تغذیه فنچ غافل نشوید همان ارزن کافی است با آب ولی هرگز کاسه آب در طول دوره تخم­گذاری برای شنای فنچ­ها قرار ندهید چون پرنده بعد از شنا از تخم­ها غافل و یا با خوابیدن با پرهای خیس تخم ها را خراب می کند.

تخم گذاری فنچ

در طول دورهی تخم گذاری حتماً نکات زیر رعایت کنید:

 1. هرگز قفس پرنده را تکان ندهید حتی برای برای چند ثانیه
 2. هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید
 3.  از تغذیه پرنده غافل نشوید ارزن + آب تازه
 4. هرگز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید
 5.  اگر تخمی را در کف قفس مشاهده کردید هرگز دست بهش نزنید. نخواهید دوباره آن را سرجایش بگذارید چون مطمئن باشید تخم خراب بوده که فنچ خودش آن را بیرون انداخته است.
 6. در شب هرگز محل قفس را روشن نکنید و قفس را در محلی که با نور طبیعی روشن شود بگذارید.
 7. به غیر از قرار دان آب و غذا که با احتیاط انجام شود دیگر هر گز دست در قفس نکنید

اگر تمامی نکات و مراحل قبلی رعایت شده باشد بعد از ۱۲ تا ۲۱ روز جوجه ها از تخم خارج می­شوند و شما وارد مرحله نگهداری جوجه می شوید.

شما می توانید برای تشخیص اینکه تخم ها کی جوجه میشوند دفترچه ای تهیه کنید و همان روز اولی که متوجه شدید فنچ تان تخم گذاشته به ازای هر روز یک علامت بگذارید همراه با تاریخ از روز ۱۰ به بعد هر آن امکان خارج شدن جوجه ها است اما معمولاً روز ۱۲ خارج می شوند.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی
امتیاز شما به مقاله
[: 28 امتیاز از مجموع: 4.1]
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد گفت:

  خیلی عالی ایا زمان خوابیدن فنچ روی تخمه ها در فصل ها فرق میکنه ارتفاع قفس از سطح زمین چطور لطفا اگه موارد دیگه ایی هست دوستان بمن اطلاع دهید با تشکر از لطف شما

 2. amir گفت:

  سلام..من به هوای اینکه تخمهای فنچ جوجه نشدند همشون درآوردم..تخمها شکستن…جوجه داخلشون بود..ولی الان دوهفته میگذره..دیگه داخل لانه نمیرن…چیکارکنم که برگردن داخل لانه..وشروع به تخم گذاری بکنند..اشتباه کردم…

  1. مهدی گفت:

   ب نظر من یه مدت یه ماهه فنجارو تو دوتا قفس بزارم از هم جدا کن و حسابی ب تغزیشون برس بعدش ک بیاریشون تو قفس فوران جفت گیری میکنن و بهت تخم میدن من همین کارو کردم امروز اولین تخمم رو گرفتم

 3. حمید رضا گفت:

  سلام. فنچ های گلدین من ۳ تا تخم گذاشتن و انگار باز هم ادامه داره. برای اینگه قوی تر بشن و تخم ریزی ادامه داشته باشه تخم مرغ آب پز و ویتامین بدم بهشون

 4. Suli گفت:

  فنچ من تخم گذاشت من تکان دادم‌ از چای دانه گذاشتم توی جای خواب دقیقا وسطش ولی وقتی چن ساعت بعد اومدم دیدم گوشه ست بعد چن ساعت دیگ دیدم تخمشون شکسته چیکار کنیم تخمشونو نشکنن ینی بخاطر اینکه تکون دادم اینکارو کردن؟

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج