0

رفتارشناسی سنجاب(فعالیت،خوابیدن،تغذیه)

رفتارشناسی سنجاب

حیواناتی دوست داشتنی و کنجکاو هستند و تقریبا در تمام طول روز مشغول جمع آوری غذا و انبار آنها در زیر زمین هستند. انبارهای زیرزمینی در زیر سطح زمین قرار دارند و ممکن است عمق آنها به یک متر برسد. این حیوانات اغلب دوست دارند که بپرند. در این مقاله در مورد رفتارشناسی سنجاب ، خوابیدن سنجاب و تغذیه سنجاب ها نکات مهمی را بیان می کنیم.

رفتارشناسی

فعالیت

سنجاب ها در جنگل های همیشه سبز که از درختانی مانند صنوبر و کاج و همچنین درخت زارهای برگ­ریز پائیزی زندگی می نمایند. سنجاب ها در سوراخ درختان پنهان می شوند. آشیانه ها ممکن است در کنده درخت یا شاخه های درختان قرار گرفته باشند. در زمستان آنها ترجیح می­دهند که در پناهگاه های زیرزمینی پنهان شوند.

این جوندگان قادر به شنا کردن نیز بوده و می تواند بین 8/1- 5/1 متر به طور عمودی و ۳- 4/2 متر تا هدف خود جهش داشته باشند. از ارتفاع بالاتر به پائین سر می خورند و جهت این حرکت را توسط تغییر کشش عضلات و زاویه دم کنترل می نمایند. آنها هم از نظر شکل ظاهری و هم از نظر رفتار حد واسط بین میمون درختی و سنجاب زمینی قرار دارند.

خوابیدن سنجاب

در مورد خوابیدن سنجاب می توان گقت سنجاب در طبیعت زندگی آزاد داشته و در فصل سرما به خواب زمستانی می رود. سنجاب­ها زمستان خوابی واقعی ندارند. اما در لانه بی حس و حال می شوند. در مورد خوابیدن سنجاب می توان گفت که آنها معمولا حفراتی به عمق ۵۰ سانتیمتر در خاک کنده و در آنجا می مانند و به خواب می روند. آنها هر چند روز یکبار بیدار شده و از آذوقه زمستانی خود که اندوخته­اند استفاده می نمایند و در همان جا ادرار و مدفوع می کنند بدون اینکه بیرون بیایند. میزان دوره فعالیت در جایی که زمستان خوابی وجود ندارد بیشتر است. برای مثال، در سنجاب هایی که در خانه نگهداری می شوند.

در فصل زمستان برخی از حیوانات که در داخل منزل نگهداری می شوند ممکن است غیر فعال شده و به خواب زمستانی بروند، از لانه های خود بیرون نیایند و برای مدت طولانی در آنجا بمانند، پیش از اینکه فعالیت طبیعی خودشان را شروع نمایند. توصیه می شود که برنامه زمستان خوابی آنها را مختل ننمایید.

در اسارت باید مواد لازم برای لانه سازی آنها تهیه شود و نباید انبار غذای آنها دستکاری شود. عموماً سنجاب­هایی که در داخل خانه زندگی می نمایند، آثاری از بی حال زمستانی را نشان نمی­دهند اما در پائیز هنوز تمایل برای ذخیره غذا وجود دارد. برخی بر این باورند که عمر و سلامتی سنجاب بهتر خواهد بود چنانچه به آنها اجازه ندهند تا از اپیزودهای بی حالی زمستانی پیروی نمایند.

تقابلات

سلسله مراتب اجتماعی ارتباطی به جنسیت ندارد. یعنی جنس نر یا ماده غالبيتی در گروه ندارد. به این معنی که حیوان بزرگتر و مسن تر معمولاً غالب است و در سلسله مراتب در رتبه بالاتری قرار می گیرد. سنجاب ها نسبت به سایر جوندگان رفتار اجتماعی خوبی دارند، در داخل گونه درگیری خیلی زیاد نیست و به گاز گرفتگی پشت گوش، کفل و دم منتهی می شود و همچنین بین گونه ها درگیری خاصی وجود ندارد. سنجاب­ها به منظور تعیین قلمرو و همچنین جفت یابی روی شاخه یا تنه درخت­ها نشانه گذاری می کنند و به این منظور از ادرار یا ترشحات غدد دهانی (مالش صورت به روی شاخه ها) استفاده می نمایند. برخی از سنجاب ها موجوداتی منزوی هستند و تنها زندگی می نمایند و تنها در فصل جفتگیری ممکن است آنها را با جفت خود ببینید. نگهداری دسته جمعی از آنها امکان پذیر نیست، چه بسا که با یکدیگر جنگ های مرگباری را به راه خواهند انداخت، بویژه زمانی که قفس کوچک باشد. در حیات وحش، سنجاب ها با هم هستند اما هر کدام قلمرو خاص خود را دارند و به شدت از قلمرو خود در مقابل ورود غیرقانونی سایر سنجاب­ها دفاع می­نمایند.

تغذیه سنجاب

در حیات وحش، سنجاب ها همه چیز خوار هستند و دانه ها، جوانه، برگ­ها و گل­ها را می خورند آنها برای دسترسی به غذا از درختان بالا می روند. آنها کیسه های گونه ای دارند تا غذا را در آن ذخیره و به لانه خود می آورند. در موقع غذا خوردن سنجاب­ها ترجیح می­دهند که بر روی دو پا بنشیند و غذا را با دست نگه دارد. آنها همچنین مدفوع خواری هم دارند تا بدین وسیله برخی ویتامین ها را جبران نمایند.

کوپروفاژی (مدفوع خواری)

مدفوع خواری یا کوپروفاژی یک عمل تغذیه ای یا رفتاری طبیعی است که در سنجاب­ها همانند همستر و خرگوش ها انجام می شود و احتمالاً به دو دلیل زیر می تواند باشد:

1) به منظور حفظ و نگهداری فلور میکروبی دستگاه گوارش در حد طبیعی

۲) به علت خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین (بویژه ویتامین­های B و K که توسط میکروب های مدفوع در سکوم و روده بزرگ تولید می شوند اما کولون قابلیت جذب کامل آنها را ندارد و با مصرف مدفوع، ویتامین­های تولید شده بوسیله قسمت­های ابتدایی دستگاه گوارد جذب خواهند شد).

هیجان و عصبانیت

سنجاب ها جانورانی غیراهلی هستند و در اسارت نیز رفتارهای وحشی خود را حفظ می نمایند. از این رو، آنها حیوانات خانگی ایده آلی ممکن است نباشند. آنها به سرعت تحت استرس قرار می گیرند و رفتارهای غیرعادی را از خود نشان می دهند. و نسبت به سایر جوندگان هم اندازه خود نیاز به فضای بیشتری دارند. بهتر است که در خارج خانه نگهداری شوند یا آنکه به خارج از خانه دسترسی داشته باشد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج