0

آبخوری بلدرچین،خصوصیات و جایگاه آن

در مطاب قبلی در مورد خصوصیات زمین پرورش بلدرچین پرداختیم. در این مطلب به انواع آبخوری بلدچین می پردازیم .در سیستم پرورش در بستر حوزه انتخاب ما برای آبخوری بلدرچین بیشتر از سیستم پرورش در قفس می باشد.نکته بسیار مهم این است که هر چه آبخوری ها در سالن ها بیشتر باشند ولو آنکه حجم آنها کمتر باشد بهتر است. به طور کلی در صنعت طیور آب خوری ها به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول که شامل آبخوری های دستی است بیشتر برای جوجه بلدرچین های ۱5-۱ روزه و یا در مناطق کم آب استفاده می شوند و عیب آنها این است که باید هر چند ساعت یکبار آنها راپر کنیم و دسته دوم آبخوری های اتوماتیک هستند و برای بلدرچین هایی با عمر بیش از ۱۰ روز کاربرد دارند که کلاً  در این مطلب به آن می پردازیم.

آبخوری دستی ناودانی

این آبخوری ها که به دو صورت مقطعی و سری نصب می شوند در برش عرضی به شکل U دیده می شوند. نکته مهم دیگر آنکه باید در این نوع آبخوری ها آب باید دائماً در جریان ملایم باشد.

خصوصیات سیستم

 1. همیشه آب روان، تازه و فراوان در آن جاری است.
 2. تنظیم دستگاه به وسیله پیچهای روی پایه ها صورت می پذیرد و جابه جای آنها سخت است و با همین استدلال نیز نصب آنها هم مشکل می شود.
 3. فضای اشغال شده توسط آن نسبت به سایر سیستم ها زیاد است ولی پراکنش یکسان و نسبتاً خوبی را در سالن دارد.
 4. آب در این سیستم به علت رسوب کم نمی آورد ولی به خاطر کمبود چرا.
 5. به بستر نزدیک بوده و ممکن است که آب با فضولات و خوراک آلوده شود.
 6. احتمال ریزش آب از آن بیشتر از سایر سیستم ها است.
 7. تمیز کردن آنها به خاطر وسعت زیادشان مشکل است.
 8. در صورت ورود آب با سرعت زیاد با آهسته به درون آبخوری پرنده برای نوشیدن آب دچار مشکل می شود.

آبخوری های دستی بشقابی

این آبخوری ها شامل یک مخزن با سوراخ هایی در قسمت پایین و یک بشقاب در زیر مخزن است که آب از سوراخ­های ذکر شده وارد بشقاب می شود.

خصوصیات سیستم

 1. از نظر بند شدن بر اساس کمبود و رسوبات، نصب و نحوه نصب پراکنش، احتمال ریزش بر روی بستر، فضای اشغال کرده و شستشو مناسب هستند زیرا به هیچ جا اتصالی ندارند و کوچک اند.
 2. به لحاظ تنظیم، این آبخوری ها هیچ گونه انعطافی ندارند.
 3. از نظر آب تازه، جدایی از بستر و فضولات در سطح مطلوبی قرار ندارد.

 

آبخوری های اتومات ناودانی

این آبخوری ها که باید از میان بازه 40-5 سانتی متر عدد 5 سانتی متر را برای ارتفاع کاربردی یک بلدرچین بالغ انتخاب کرد دارای طولی معادل 2. 4سانتی متر است برای استفاده بلدرچین در سن ۳5 روز به بالا توصیه می­شود.

این آبخوری ها براساس نوع ورودی آب به آنها به سه دسته سوپاپ معلق، شناور و برقی تقسیم می شود که در اولی یک سمت ناودان بر روی پایه و سمت دیگر آن بر روی سوپاپ قرار می گیرد در دومی نیز به کمک یک شناور مثل کولرهای آبی عمل می کند که هر کدام به ترتیب بر اساس وزن و ارتفاع آب عمل می کنند و در نوع برقی به کمک یک تراشه الکترونیکی.

خصوصیات این سیستم همانند نوع دستی آن است با این تفاوت که در مصرف آب آن صرفه جویی بیشتری می­شود.

آبخوری اتومات سیفونی

این دسته از آبخوری ها درست همانند آبخوری های دستی بشقابی عمل می کند با این تفاوت که درون مخزن آن یک عدد سیفون وجود دارد که با پرشدن آن تعادل آبخوری در زمان آویزان بودن حفظ می شود و همچنین با حضور یک عدد سوپاپ فنری بر سر راه ورودی آب که از آبخوری با یک شیلنگ به لوله اصلی بالا متصل می­شود کامل می شود.

خصوصیات سیستم

 1. این آبخوری ها به دلیل اینکه توسط یک طناب با کابل از سقف آویزان می شوند دارای تنظیم راحتی هستند.
 2. از نظر فضا، آب تازه، پراکنش، شستشو، جدا بودن از بستر و احتمال ریزش آب بر روی بستر در سطح مناسبی قرار دارد.
 3. نصب این دستگاه زیاد مشکل نیست فقط تا حدودی وقت گیر است
 4. ممکن است بر اثر رسوبات درون لوله ها، شیلنگ و سویاب آب بند شود و با آبخوری ریزش کند پس هر چند روز یکبار نیاز حتمی به بازبینی دارد.

آبخوری فنجانی

این آب خوری بلدرچین می توانند بسته به قطری که دارند بین 4۷-۱۱ قطعه بلدرچین را سیراب کنند که معمولاً قطر این آبخوری ها بین ۱۵-۵ سانتی متر متغیر است و بر همین اساس عمق آنها از 5. 2 سانتی متر تا5. 7سانتی متر تغییر پذیر است که البته ما برای بلدرچین ها کوچک ترین سایز را پیشنهاد می دهیم زیرا معمولاً در تمام سنین کاربرد دارد و هم می توان به کمک آن توزیع آب را در تمام سالن يكنواخت تر و بیشتر کرد.

این آبخوری ها بر اساس نوع ورود آب به دو دسته معلق و ماشه ای تقسیم می شوند که در نوع اول به وسیله سوپاپی که با وزن آب عمل می کند پر می شود و در نوع دوم توسط ماشهی قسمت فوقانی لوله، سوپاپ باز و بسته می شود.

خصوصیات سیستم

 1. وضعیت تنظیم این سیستم بهترین نوع می باشد زیرا از آن می توان برای تمامی سنین بلدرچین به جز دوره­ی سبد استفاده کرد، جابجایی، فضای اشغال شده، آب تازه،پراکنش در سالن، جدایی از بستر، احتمال ریزش آب بر روی بستر و شستشوی آن در وضعیت مناسبی قرار دارد و دلیل عمده آن کوچکی آنهاست.
 2. نصب سیستم به کارشناس نیاز دارد و بند شدن آب خوری بلدرچین بر اثر رسوبات بستگی به جنس لوله دارد مخصوصاً در مناطقی با آب سنگین که زیاد مناسب نیست، ولی از سیستم های قبلی خیلی بهتر است.
 3. در مقایسه با سیستم نیپل با روحیه بلدرچین ها بسیار سازگارتر است و استرس کمتری را به آنها وارد می کند چون راحت تر آب را در اختیار بلدرچین ها قرار می دهد.

آبخوری اتومات دیسکی

عمل این آبخوری به گونه ای است که به وسیله فشار نوک پرنده بر صفحه یا دیسکآب را در اختیار بلدرچین قرار می دهد.

آبخوری نیپل

این آبخوری دقیقاً مثل آبخوری فنجانی است یعنی آنکه در این سیستم با فشار نوک بلدرچین ساچمه ای که در مقابل دریچه ورودی قرار دارد جابجا شده و آب جاری می شود با این تفاوت که در آن به جای آنکه آب از پایین به بالا بیاید از بالا به پایین می آید.

خصوصیات سیستم

 1. تنظيم و جابجایی، فضای اشغال شده، آب تازه، پراکنش، جدایی از بستر، احتمال ریزش آب بر روی بستر و شسشتشوی آن در وضعیت مناسب و مطلوبی قرار دارد.
 2. وضعیت نصب دستگاه و امکان بند آمدن توسط رسوبات در این سیستم زیاد مناسب نیست و همانند سیستم فنجانی است.
 3. این سیستم نسبت به سایر سیستم ها به خاطر همان اصل کوچکی مناسب تر است.

آبخوری نیپل – فنجانی

نوعی از آبخوری نیپل که در زیر آن به منظور جلوگیری از ریزش آب یک ظرف فنجان مانند قرار داده اند.

آبخوری نیپل فنجانی

خصوصیات سیستم

 1. تنظیم و جابجایی، فضای اشغال شده توسط آن، آب تازه، پراکنش، جدایی از بستر، احتمال ریزش آب بر روی بستر و شستشو در وضعیت بسیار بسیار مناسبی قرار دارند.
 2. وضعیت نصب دستگاه و امکان بند آمدن توسط رسوبات در این سیستم زیاد مناسب نیست و همانند سیستم فنجانی است.
 3. بنا به دلایلی که قبلا شرح دادیم می تواند از بهترین انوع آب خوری بلدرچین برای در هر شرایط باشد. دلیل دیگر آنکه چون بلدرچین جثه و نوک کوچکتری نسبت به مرغ دارد پس در میزان دریافت آب از این آبخوری­ها و سهولت استفاده از آن بهتر و راحت تر عمل می کند.

نحوه تنظیم آبخوری ها:

آبخوری ها باید در فاصله ی ۱۰- ۱۲ سانتی متری سطح زمین نصب شوند به گونه ای می آید. در فاصله ی حدود یک سانتی متری زیر نوک بلدرچین قرار گیرد با وضعیتی که تا حدودی بلدرچین با آرامش گردن خود را به بالا بکشد.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

 

امتیاز شما به مقاله
[: 8 امتیاز از مجموع: 4.9]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج