اسهال در مرغ های بومی (محلی)

تغییر رنگ مدفوع در پرندگان اولین نشانه که  نشان دهنده بیماری در آن ها می باشد . در ادامه به بیماری اسهال مرغ بومی و اسهال مرغ محلی عوامل باعث آن و راه های در مان و پیشگیری آن می پردازیم.

اسهال در مرغ های بومی

مدفوع مرغ در حالت طبیعی دارای قوام و به رنگ قهوه ای با رگه های سفید رنگ در قسمت فوقانی آن میباشد. که این رگه های سفید رنگ در بخش فوقانی مدفوع به دلیل مسیر مشترک دفع مدفوع و ادرار در طیور می باشد. مدفوع آبکی، حالت کف دار و به رنگ زرد یا حالت خونی نشان دهنده حالت غیر طبیعی مرغها می باشد.

حالات غیر طبیعی مدفوع در مرغ های بومی تحت تاثیر عوامل مختلف می تواند بروز نماید. یکی از عوامل اسهال در مرغان بومی آلودگی با عامل کوکسیدیوز می باشد که در این حالت اسهال پرنده حالت خونی دارد که بیشتر در سن کمتر از ۱۰ هفتگی دیده می شود. اگر عامل اسهال توسط دامپزشک، کوکسیدیوز اعلام شود نیاز به مصرف داروهای کوکسیدیو استات می باشد.

آلودگی شدید به انگل های داخلی (کرم ها) هم می تواند عامل اسهال باشد. کرم ها به دلیل آسیب به روده، باعث مساعد شدن شرایط برای بروز عفونت های روده ای و ایجاد اسهال مرغ محلی شود.

در شرایط عادی بین باکتری های مفید و مضر دستگاه گوارش طیور محیط روده یک حالت تعادل وجود دارد که عوامل مختلفی از جمله آلودگی انگلی، تغیرات ناگهانی جیره، آلودگی قارچی خوراک و یا آلودگی آبمصرفی باعث افزایش جمعیت باکتری های جنس کلستریدیا (Clostridia)شده و زمینه بروز اسهال را تقویت می کند. عدم بالانس مناسب جیره هم می تواند باعث اسهال شود از جمله سطح پروتئینبالای جیره می باشد، در این حالت مرغ آب بیشتری نوشیده و آب دفع شده توسط کلیه باعث شل شدن مدفوع و ایجاد حالت اسهال می شود ( به دليل مجراي مشترك دفع ادرار و مدفوع پرنده). اسهال در مرغ های بومی به دلیل کاهش جذب مواد مغذی، باعث کاهش وزن پرنده می شود. عادم جذب کافی آب، باعث دهیدراته شدن(کمآبیبدن) مرغهامیشود. آسیب به روده باعث تسهیل ورودباکتریهابه جریان خون می شود،که باعث مسمومیت خونی ودرنهایت مرگ می­شود. لذاتوجه بهاسهال پرندگان ازلحاظ بهداشتی واقتصادی حایزاهمیت است. توجه به بهداشت خوراک وعدماستفاده از خوراک های کپک زده، در دسترس قرار دادن آب تمیز و دقت در عدم آلودگی آب مصرفی، پیشگیری از ابتلای مرغ ها به آلودگی انگلی و کوکسیدیوز می تواند در پیشگیری از بروز اسهال مرغ محلی جلوگیری نماید.

در صورت بروز اسهال می توان از داروی اکسی تتراسایکلین ۵۰درصد (Oxytetracycline)به میزان ۸۰۰ گرم در یک تن خوراک به مدت ۳ تا ۵ روز استفاده نمود. برای پیشگیری ۴۰۰ گرم در یک تن خوراکی مصرفی و به مدت ۳ روز باید مصرف شود. اکسی تتراسایکلین ۵۰ درصد به شکل پودر و معمولاً در بسته ها ۵ کیلویی در بازار موجود است.

برای تقویت پرنده توصیه می شود در هنگام بروز اسهال و درمان دارویی، به مدت ۵ روز از مولتی ویتامین + اسید آمینه بصورت آشامیدنی مصرف شود.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

 

امتیاز شما به مقاله
[: 12 امتیاز از مجموع: 3.8]

ترجمه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *