0

بررسی کلی قدرت یادگیری فنچ

قدرت یادگیری فنچ

دانشمندان موفق به کشف فرایند قدرت یادگیری فنچ برای آواز خواندن شدند. این پرنده استرالیایی با گوش دادن به صدای والدین خود و تقلید از آنها آواز خواندن را می آموزد. تحقیقات نشان می­دهد در این تقلید صدای ساده، فرایندهای مغزی عجیبی وجود دارد. پژوهشگران ضمن آنالیز فعالیت­های مغزی فنچ های جوان هنگام فراگیری آواز خواندن دریافتند که طی ۴۵ روز این پرندگان هر آواز را صد هزار بار تکرار می کنند تا به طور کامل آن را بیاموزند. درادامه به بررسی کلی قدرت یادگیری فنچ و نحوه دست آموز کردن فنچ میپردازیم.

قدرت یادگیری فنچ

دانشمندان با بررسی بیشتر مغز این پرنده اظهار کردند: قسمتی از مغز که هنگام فراگیری آواز تحریک می­شود، در واقع همان قسمتی است که در پرنده های بالغ هنگام خواندن فعالیت می کند.

فنچ های جوان به کمک گوش دادن و حفظ کردن، آواز خواندن را می آموزند و پرندگان بالغ برای سهولت در یادگیری در ابتدا از آوازهای ساده تر استفاده می کنند.

 

قدرت یادگیری فنچ

دست آموز کردن فنچ

معمولاً فنچ­ها ترجیح می دهند به شیوه خودشان زندگی کنند. اما به هر حال ممکن است یک فنچ دست آموز هم شود. البته برای اینکه در دست آموز کردن فنچ موفق شویم باید فنچ بسیار جوان باشد و در ضمن جفتی هم برایش فراهم نشود. البته بعضی فنچ ها هم دیده شده اند که با آنکه جفت هم برایشان فراهم شده همچنان دست آموز باقی ماندند.

رابطه فنچ با کودکان

فنچ­ها پرندگانی بسیار حساس با جثه ای کوچک و رنگ آمیزی بسیار زیبا می باشند و کودکان علاقه زیادی به گرفتن آنها و بازی با آنها دارند، که این کار چندان خوشایند پرنده نمی باشد و دستکاری بیش از حد و فشار دادن پرنده به وسیله کودکان ممکن است که منجر به تلف شدن پرنده شود. لذا شایسته است پرنده را از دسترس کودکان دور نگه داشته و به کودکان آموزش داده شود که از دست زدن به پرنده خودداری کرده و تنها به تماشا کردن آن اکتفا نمایند. بدیهی است که نزدیکی بیش از حد کودک به قفس پرنده نیز می تواند باعث ترس و وحشت پرنده شده و از سوی دیگر سلامتی کودک را در معرض خطر قرار دهد.

رابطه فنچ با سایر حیوانات خانگی

وجود گربه در خانه می تواند تهدیدی جدی برای فنچ باشد، حتی اگر گریه نتواند به طور مستقیم از لا به لای میله های قفس به پرنده آسیبی برساند، حضور آن موجب ناراحتی شدید پرنده می شود. از طرف دیگر گربه می تواند با وارد کردن ضربه به قفس و واژگون کردن آن باعث مجروح شدن پرنده می­شود و در این میان فنچ بیش از سایر پرندگان توجه گربه را به خود جلب می کند، با وجود این تمام پرنده ها در معرض خطر هستند.

سگ­ها معمولاً حضور پرنده خانگی را در منزل بدون هیچ ناراحتی و واکنشی می پذیرند. این نکته را هیچ گاه از یاد نبرید که خرید پرنده جدید فقط به معنای وارد کردن یک پرنده جدید به قفس نیست. چه بسا همین کار سبب بروز برخوردهای شدید بین دو پرنده شود. پرنده تازه وارد را باید آرام و به تدریج با پرنده قدیمی آشنا نمود. برای آشنا ساختن تدریجی دو پرنده، باید آنها را در دو قفس مجزا در کنار یکدیگر قرار داد. هدف آن است که هر پرنده حضور پرنده دیگر را بپذیرد. هیچ گاه قفس ها را طوری کنار هم قرار ندهید که دو پرنده بتوانند از لابه لای میله ها با یکدیگر تماس پیدا کنند، چرا که ممکن است یکی از آنها پای پرنده دیگر را که همدم احتمالی آن خواهد بود، مجروح نماید و این حالت ممکن است سبب بروز خونریزی شدید در پرنده مجروح شود.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

 

امتیاز شما به مقاله
[: 1 امتیاز از مجموع: 5]
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج