0

هر آنچه که در مورد مسافرت سگ باید بدانید

مسافرت سگ

هر سگی در طول زندگی خود ممکن است چندین بار جابجا شود و طبیعتاً این جابجایی در مورد سگ های زینتی و خانگی بیشتر خواهد بود. اگر به هر دلیلی سگ خود را سوار اتومبیل می کنید، بخصوص در دفعه اول، آمادگی استفراغ کردن حیوان را داشته باشید. این امر در مورد توله ها بیشتر به چشم می خورد. این نوع استفراغ جنبه بیماری نداشته و به علت تحریک سیستم تعادلی حیوان اتفاق می افتد. دراین پست هر آنچه که در مورد مسافرت سگ باید بدانید را بیان می کنیم.

مسافرت

 در هنگام حرکت اتومبیل، سگ­هایی که قبلاً تجربه این کار را نداشته اند، از درک موقعیت خود و اتفاقی که برای آنها افتاده عاجزند و در اثر تکان­های مداوم و تغییر مسیر، دچار حالت تهوع می شوند. ولی به تدریج و با تکرار این عمل، آمادگی لازم برای مسافرت با ماشین را پیدا کرده و حتی از ماشین سواری لذت نیز خواهند برد. برای پیشگیری از بروز حالت تهوع، بخصوص در مسیرهای طولانی، بهتر است از مدتی قبل به سگ خود غذا ندهید. هر چه مسافت بیشتر باشد، مدت این پرهیز غذایی نیز بیشتر خواهد بود. مثلاً اگر قصد پیمودن فاصله بین دو شهر را دارید، بهتر است از صبح آن روز از دادن غذا به سگ خود خودداری کنید. با این حال باز هم آمادگی لازم برای مواجه با استفراغ حیوان را داشته باشید و زیر او را با روزنامه باطله بپوشانید. بعضی از سگ­ها نسبت به سواری حساسیت داشته و این کار هر چند بار که تکرار شود، باز هم باعث بالا آوردن آنها خواهد شد. برای پیشگیری از وقوع این حالت می توانید طبق دستور دکتر دامپزشک از قرص های آرامبخش و ضد تهوع استفاده کنید.

برای هر نوع جابجایی حیوان، بهتر است او را در قفس مخصوص خود قرار دهید. این قبیل قفس ها علاوه بر اینکه از راحتی و امنیت خوبی برخوردار هستند، از بروز خطرات احتمالی نیز جلوگیری می کنند. طبق قوانین اکثر کشوهای دنیا از جمله ایران، آزاد بودن حیوانات اهلی داخل ماشین و در هنگام حرکت ممنوع بوده و در صورت انجام این کار، با جریمه از سوی پلیس همراه خواهد بود. علت این ممنوعیت به خوبی روشن و توجیه پذیر است. حیوانی که داخل اتومبیل در حال حرکت آزاد باشد، ممکن است با حرکات سریع و پیشبینی نشده خود، باعث برهم زدن تمرکز راننده شده و موجب تصادف شود. از سویی دیگر، ممکن است حیوان به زیر پای راننده رفته و قدرت هدایت اتومبیل را از او صلب کند. رانندگانی که دوست دارند هنگام راندن ماشین، سگ خود را روی پایشان قرار دهید، خطرات زیادی را به خود و سایر سرنشینان تحمیل می کنند. سگ های هیجان زده از لذت سواری ممکن است به سر و روی راننده پریده یا سر و دست خود را داخل فرمان اتومبیل قرار دهند. رعایت نکردن این موارد می­تواند باعث تنبيهات شدیدی شامل توقیف گواهی نامه و یا حتی توقیف اتومبیل از سوی پلیس شود و کاملاً هم منطقی به نظر می رسد.

مسافرت سگ

در هنگام سفر، بخصوص در فصول گرم، کاملاً مراقب سلامت سگ خود باشید. قرار دادن حیوان در صندوق عقب و گذاشتن قفس حیوان در معرض تابش مستقیم آفتاب از جمله اشتباهاتی است که باعث بروز گرمازدگی در حیوان شده و حتی می تواند جان او به خطر بیاندازد. اگر قفس سگ را روی صندلی عقب می گذارید، بهتر است پارچه مرطوبی روی آن بکشید تا تابش آفتاب باعث آزار حیوان نشود. در حین توقف های بین راه نیز بهتر است از سلامت حیوان خود مطمئن شده و در صورت امکان به او اجازه بدهید مدتی از قفس خود خارج شود. در این مدت، آب و مایعات کافی به منظور جبران آب از دست رفته، در اختیار سگ خود قرار دهید. در مورد سفرهای هوایی، رعایت پرهیز غذایی و استفاده از داروهای آرامبخش می تواند مفید باشد. برای اینگونه سفرها استفاده از قفس های استاندارد بین المللی ضرورت دارد.

در غیر این صورت شرکت­های هواپیمایی از پذیرفتن سگ شما امتناع خواهند کرد. برای این قبیل سفرها، علاوه بر داشتن جایگاه مناسب، داشتن شناسنامه الکترونیکی بین المللی نیز ضرورت دارد. این شناسنامه ها که میکروچیپ نام دارند، یک ریز تراشه الکترونیکی به اندازه کمی کوچکتر از یک دانه برنج بوده و در زیر پوست گردن سگ کاشته می شود. دستگاه خواننده اطلاعات، شماره درج شده روی میکروچیپ را شناسایی کرده و از طریق پیگیری اینترنتی، میتوان به تمامی سوابق درمانی و واکسیناسیون حیوان دسترسی پیدا کرد. علاوه بر آن، همراه داشتن شناسنامه بهداشتی سگ و اجازه نامه خروج از سازمان دامپزشکی کشور، برای پذیرش حیوان در هواپیما و همچنین اجازه ورود به کشور مقصد، لازم است. برای گرفتن این گواهی نامه خروج، ابتدا باید یک برگ تأیدیه از کلینیک دامپزشکی خود مبنی بر تأیید سلامت کامل حيوان و استفاده به موقع داروهای ضد انگل و انجام واکسیناسیون، دریافت کنید. با ارائه این برگه به بخش امور خارجه سازمان دامپزشکی کشور، اجازه خروج به زبان انگلیسی برای سگ شما صادر خواهد شد. اگر برای حیوان شما میکروچیپ کاشته نشده، با مراجعه به درمانگاه دامپزشکی می توانید این کار را انجام دهید.

قبل از سفر خارجی، در مورد قوانین ورود حیوانات به کشور مقصد و وجود یا عدم وجود قرنطینه در آن کشورها اطلاعات لازم را کسب کنید. بعضی از کشورها مثل انگلستان، برای کنترل و ریشه کنی بیمارهای مختلف بخصوص هاری، قوانین سخت دست و پا گیری برای ورود حیوانات وضع کرده اند و مدت زمان نسبتاً طولانی را برای قرنطینه حیوان، قبل از ورود به خاک آن کشور اعمال می کنند. گاهی هزینه این دوره قرنطینه آنقدر زیاد خواهد شد که شما را از بردن سگتان به آن کشورها منصرف می کند. در صورت مسافرت به مناطق شرجی و مرطوب مثل شهرهای شمالی کشور، بهتر است در مورد لزوم استفاده مجدد از داروهای ضد انگل با دامپزشک مشورت کنید. زیرا دامنه آلودگی انگلی در این مناطق بیش از سایر نقاط است.


 

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج