0

آشنایی با گربه های موکوتاه:رکس آلمانی (کورنش) رکس انگلیسی (دوون)

گربه رکس آلمانی (کورنش)

در اوایل سال 1950 میلادی در انگلستان، آلمان وآمریکا در اثر جفت­گیری­ های متوالی، نژاد جدیدی به وجود آمدکه دارای موهای ظریف و کوتاه تابدار ولی فاقد موهای دارای پوشش بلند وسبیل­های کوتاه و  فرخورده به وجود آمد. در این پست  با  گربه رکس آلمانی (کورنش) و گربه رکس انگلیسی (دوون) آشنا می شویم.

گربه رکس آلمانی (کورنش) و رکس انگلیسی (دوون)

گربه«رکس انگلیسی» که در منطقه کرنوال به دنیا آمد و رکس کرنوال نامیده شد.

اندازه­ های مو در این نژاد چه از لحاظ بلندی و چه از لحاظ تراکم نصف نژادهای موکوتاه می­باشد، ولی در نژاد «رکس آلمانی» تراکم مو دارای وضعیت طبیعی و طول آن برابر با رکس کرنوال انگلیسی می­باشد.

در انگلستان موتاسیون جدیدی در سال 1960 به وجود آمد که آن را «رکس دوون» نامیدند. این نژاد دارای موهای کم­پشت­تر از رکس کرنوال می­باشد. در حال حاضر گربه رکس به رنگ­ها و اشکال مختلف پرورش داده شده است. یکی از آن­ها، مانند گربه سیامی بوده و به آن «سی- رکس» می­گویند.

گربه رکس انگلیسی جهت پرورش به کشورهای اسکاندیناوی، هلند صادر می­گردد، همچنین گربه رکس آلمانی نیز به فرانسه و آمریکا صادر می­شود، در فرانسه توانسته­ اند گربه رکس با موهای بلند به وجود آورند.

گربه رکس از نظر ژنتیکی دارای ژن غالب بوده و در اثر آمیزش مداوم، این نژاد با یکدیگر، گاهی باعث ظهور گربه کاملاً عاری از مو می­گردد که با فاکتورهای کشنده یکدیگر، گاهی باعث ظهور گربه کاملاً عاری از مو می­گردد که با فاکورهای کشنده همراه بوده و بعضی مواقع انتهای بدن مانند سر، دم، پاها در نوزاد پوشیده از مو و بقیه بدن عاری از مو می­باشد، بچه گربه­ ها از بدو تولد با موهای فرفری به دنیا می ­آیند.

این گربه را هم به نام «یودل» نام می­برند، و بسیاری دلیر، باهوش، مهربان و با عاطفه بوده و به آسانی آموزش را می­پذیرد و از قدم زدن با انسان لذت زیادی می­برد، امروزه به علت علاقه شدید مردم با تولید انبوه همراه است و از اروپا به تعداد زیادی به سایر کشورها صادر می­گردد. در این نژاد دو نوع استاندارد به نام 1- کورنیش رکس 2- دوون رکس به شرح زیر تعیین گردیده است.

استاندارد کورنیش رکس

پوشش: در کل بدن انبوه، خیلی کوتاه، پاها و پنجه­ ها با موهای انبوه.

سر: از متوسط تا بزرگ و به­طور بسیار متناسب به طرف چانه باریک می­شود. چانه­ های قوی، با جمجمه پهن، در نیم­رخ از وسط پیشانی تا انتهای بینی صاف دیده می­شود.

چشم: بادامی، متوسط، رنگ چشم همانند پوشش بدن.

گوش­ها: بزرگ با قاعده ­ای عریض و تا بالا کاملاً حلقوی و بطور کامل از مو پوشیده شده است.

بدن: کشیده و بلند، محکم و عضلانی، در اندازه­ های متوسط، پاها بلند، پنجه­ های کوچک و بیضی شکل، گردنی باریک، دمی بلند مانند شلاق.

عیب: بدنی گرد، گوش ­های کوچک، نداشتن عضلات قوی و دم کوچک

گربه رکس انگلیسی (دوون)

استاندارد دوون رکس:

پوشش: خیلی کوتاه و انبوه و موج­دار به شکل بسیار در کل بدن به جز ناحیه سر، پاها و پنجه ­ها با موهای انبوه­تر با شکوه­تر جلوه می­کند. موهای صورت و ابرو دندانه­ دار تمام پوشش رنگی این نژاد قابل قبول است.

سر: صورتی با گونه­ای پر، چشم­ها با فاصله باز و مناسب، سر به طرف پوزه باریک می­شود. موهای صورت دندانه ­دار، پوزه کوچک، بینی از نیم­رخ قابل تشخیص است. پیشانی صاف از بالا به پایین شیب­دار می­باشد.

چشم: بزرگ، بادامی شکل، رنگ چشم­ها هماهنگ با رنگ بدن سبز یا زرد رنگ می­باشد.

گوش: بزرگ در قاعده عریض که تدریجاً به صورت حلقوی به سمت بالا رفته و کاملاً از مو پوشیده شده است.

بدن: بلند و کشیده، محکم و عضلانی، اندازه متوسط، پاها بلند و زیبا، گردن باریگ و کشیده، پنجه­ها کوچک و بیضی شکل.

عیب­ها: بدنی گرد، گوش­های کوچک، نداشتن عضلات قوی با داشتن دم کوچک و بی­مو


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 3 امتیاز از مجموع: 2.3]
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج