0

تعلیم و آموزش دادن به همسترها

تعلیم همستر آموزش همستر

هنگامی که قصد نگهداری از همستر را دارید باید نکات مهمی را در مورد تعلیم همستر بدانید. در بدو ورود همستر به منزل باید مراقب باشید که چمد روز حیوان را به حال خودر بگذارید که به محیط خود عاد ت کند. همچنین برای آموزش همستر صبرزیادی داشته باشید. درادامه نکاتی را در مورد تعلیم و آموزش دادن به همسترها ذکر می کنیم.

تعلیم دادن به همسترها

نکته ای که در اول بحث قابل توضیح است این که حتماً حدود ۳ الی ۴ روز بعد از خریداری همستر و انتقال آن به محیط جدید حیوان را به حال خود رها کنید و سعی کنید به غیر از غذا دادن ارتباط دیگری با حیوان نداشته باشید تا به محیط جدید خود عادت کند. در برخورد اول با حیوان نباید با حرکات سریع و تند دست به آن نزدیک شده و موجب اضطراب آن شد بلکه باید دست را به ارامی وارد قفس کرده و به نحوی عمل کنیم که همستر دست را ببیند و حتی اگر لازم شد دست را بو کند و سپس می توان به آرامی دست را به همستر نزدیک کرد و بعد از حلقه کردن دست دور شانه های حیوان آن را بلند کرد. توصیه می شود این عمل هنگامی که حیوان غذا خورده و گرسنه نیست صورت گیرد و نیز هرگز اقدام به از خواب بیدار کردن همستری که در خواب است نکنید زیرا در این حالت حيوان عصبی شده و به احتمال زیاد دست را گاز می گیرد.

در محیط جدید حیوان اقدام به لانه سازی می کند ولی همانطوریکه گفته شد اعمالی مانند لانه سازی در ماده ها بسیار بهتر از نرها بوده و مهارت بیشتری در این کار دارند. نکته اساسی در برخورد با همستر رعایت آرامش است زیرا حرکات سریع و نا آرام حاصلی جز ترسیدن حیوان و عصبی شدن آن ندارند. در برخورد اول بعد از اینکه حیوان دست صاحب خودش را دید می توان دست را در حالی که یک خوراکی مورد علاقه حیوان در آن قرار دارد به حیوان نزدیک کرد و به آرامی خوراکی را به حیوان داد. اغلب اوقات همستر از این کار استقبال کرده و رابطه خوبی با شما ایجاد خواهد کرد. اگر چندین روز این عمل را تکرار کنید همستر به دست شما کاملاً عادت می کند و بعد از آن می توانید وقتی کار غذا دادن به حیوان به عنوان پاداش تمام شد به آرامی دست را دور شانه های حیوان حلقه کرده و آن را در دست گرفته و از قفس بیرون بیاورید. (نکته لازم به توضیح این که عده ای از صاحبان همسترها از روش گرفتن و جمع کردن پوست ناحیه گردن حیوان به عنوان یکی از روش­های مهاری جهت بلند کردن همستر استفاده می کنند، این روش با وجودی که یک از روش­های مهاری خوب به حساب می آید ولی به اندازه در دست گرفتن همستر موجب ایجاد آرامش در حیوان نمی شود و فقط در برخورد اول و یا برخورد کسانی که آشنایی زیادی با حیوان ندارند توصیه می شود که به دلیل احتمال کمتر گاز گرفته شدن توسط حیوان در این روش است ).

همستر را جهت بهتر دیدن حیوان و سرگرم شدن با آن می توان روی یک سطح بلند مانند میز یا کابینت قرار داد ولی این نکته را نباید فراموش کرد که هرگز همستر را در محل بلندی که احتمال سقوط از آن وجود دارد قرار ندهید زیرا این حیوان در فرود آمدن از ارتفاع مهارت خوبی نداشته و به دلیل وزن زیاد و کوچکی و ظرافت اندام ها و نیز به دلیل عدم مهارت خود حیوان احتمال آسیب دیدگی و شکستگی در اندام های حرکتی بسیار بالا است. وقتی همستر به خوبی محلی را که شما حیوان را در آن قرار داده اید جستجو کرده و آرام شد می­توانید به آرامی شروع به صحبت کردن با همستر کنید و اسم حیوان را تکرار کنید تا حیوان به اسم خودش عادت کند. سپس به آهستگی اقدام به نوازش حیوان کنید و اجازه دهید حیوان روی دست شما قرار گرفته و یا حتی از آن بالا برود و خوب محیط اطراف خود را بررسی کند ولی مواظب باشید که از روی دست شما به زمین سقوط نکند. یکی دیگر از مواردی که حتماً باید به آن توجه کرد قرار دادن همستر در محلی است که تقریبا حالت بسته داشته باشد یعنی همستر نتواند از آن خارج شود زیرا به احتمال زیاد حیوان در محیط منزل گم می شود و علاوه بر صدمه به وسایل منزل می تواند موجب ایجاد ناراحتی برای اعضای خانواده شود (مواردی از مرگ همستر ها در اثر جویدن سیم برق گزارش شده و نیز موارد بسیاری از جویده شدن سیم تلفن، سیم کامپیوتر، سیم تلویزیون، کمد، فرش، میز و… در منزل دیده شده است).

به طور کلی همسترها حیوانات ظریفی هستند و در صورتی که محل زندگی آنها تمييز نباشد و یا موارد استرس­زایی مانند صداهای بلند و رفتار خشونت آمیز وجود داشته باشد حالت عصبی بخود می گیرند که از علائم تحریک و عصبانیت در همستر می توان به راه رفتن سریع، نفس نفس زدن، نشان دادن دندان ها و تولید صداهایی مانند جیغ و یا گریه نوزاد انسان اشاره کرد که مشکل خاصی ندارد و با رفع عامل ایجاد کننده این علائم در عرض ۳ الي ۴ روز از بین خواهد رفت. نکته قابل اشاره این که هرگز برای حمل همستری که قصد نگهداری از آن را در منزل به مدت طولانی دارید از دستکش استفاده نکنید زیرا دستکش باعث عرق کردن دست شما خواهد شد و همستر این بو را احساس کرده و باعث می شود حیوان حالت عصبی و تحریکی به خود بگیرد و رفتار تهاجمی داشته باشد. (لازم به توضیح است که حمل همستر با دستکش در ابتدای برخورد با حیوان و یا دفعات غير متوالی و یا گاهی اوقات بر حسب ضرورت مشکل خاصی ندارد بلکه مشکل زمانی ایجاد می شود که همستر به صورت مداوم و پی در پی با دستکش حمل شود). همستر را می توان بوسیله گرفتن دور سرو یا با گرفتن دور سینه حيوان مهار کرد و با بانکه می توان توسط دو انگشت شصت و اشاره پوست ناحیه گردنی همستر را در دست جمع کرد و همستر را مهار نمود زیرا در این حالت اگر پوست ناحیه گردنی در پشت گوش ها به خوبی در دست جمع شده باشد همستر مهار شده و توانایی گاز گرفتن را نخواهد داشت.

بعد از عادت کردن حیوان به محیط زندگی و صاحب خودش نوبت به آموزش همستر می رسد. باید توجه داشت که اصولاً آموزش همستر کار راحتی نیست و نیازمند تکرار و تداوم در عمل و نیز رفتاری همراه با آرامش است. آموزش همستر که همراه با اخذ جایزه باشد همه آن ها دوست دارند و بهتر است جایزه چیزی باشد که همستر از خوردن آن لذت ببرد مانند بادام، فندق یا هویج. نحوه دادن جایزه نیز به همستر بسیار مهم است مثلاً می توان بادام را در دست گرفت و جلوی همستر نگهداشت و وقتی حیوان خواست آن را گرفته و بخورد بادام را از آن دور کرد به طوری که دست در قفس حرکت کند و حیوان نیز به دنبال بادام با دست شما حرکت کند. در این زمان کلمه بیا یا بگیر اگر به صورت مداوم توسط صاحب حیوان تکرار شود و چند روز ادامه داشته باشد بعدها در صورتی که حتی بادامی در دست شما نباشد و فقط با تکرار کلمه دست را در قفس حرکت دهید همستر به دنبال دست شما حرکت خواهد کرد. با اینکه می توان جایزه حیوان را در فاصله حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متری سطح کف قفس حیوان نگهداشت تا همستر برای اخذ آن روی دوپای عقب خود بایستد، اگر در این حالت هم کلمه بایست یا پاشو به صورت متوالی تکرار شود بعد از مدتی با نگهداشتن دست روی قفس، حیوان به حالت ناخودآگاه روی دو پای عقب خود می ایستد. و حتی می­توانید با تکرار مداوم و آهسته اسم حیوان آن را به سمت خودتان راهنمایی کنید و وقتی که به شما نزدیک شد یک خوراکی به عنوان جایزه به او بدهید این کار باعث می شود که حیوان اسم خودش را نیز یاد بگیرد و هر گاه او را صدا زدید به سمت شما حرکت کند ولی سعی کنید همیشه بعد از انجام دستور خواسته شده توسط همستر به او یک پاداش خوب بدهید تا حیوان از یادگیری خود راضی بوده و رغبت به یادگیری مطالب بیشتری از خود نشان دهد. به طور کلی توصیه می شود آموزش همستر بسیار با حوصله و آرامش باشد تا نتایج مطلوبی حاصل شود.


https://makian.shop/

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 4 امتیاز از مجموع: 3.8]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج