0

ترکیب گوشت بوقلمون ،خصوصیات و خواص آن

بوقلمون

 گوشت بوقلمون در مقایسه با انواع دیگر گوشت ها، دارای انرژی، چربی، کلسترول و سدیم کمتر و پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بیشتر است.در ادامه به بررسی و آنالیز خواص گوشت بوقلمون خواهیم پرداخت.

ترکیب گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون در مقایسه با انواع دیگر گوشت ها، دارای انرژی، چربی، کلسترول و سدیم کمتر و پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بیشتر است.
در گوشت بوقلمون قسمت عمده چربی در زیر پوست قرار دارد در حالی که در گوشت های تیره مقدار قابل توجهی از چربی در میانه عضله قرار گرفته است.
حذف پوست از گوشت بوقلمون مقدار چربی آن را به طور جدی کاهش می دهد.
چربی گوشت سینه بدون ایوست بوقلمون بسیار اندک است و لذا گوشت سفید و پوست کنده سینه بوقلمون غذای مناسب رژیمی برای افراد چاق، افراد مسن و مبتلایان به بیماری قلبی و سوء هاضمه است زیرا منبع بسیار مناسبی برای فراهم ساختن جیره های کم چرب و کم سدیم است.
الیاف گوشت بوقلمون در مقایسه با دیگر انواع گوشت به مراتب سریع تر هضم می شود و لذا برای افرادی که دارای مشکلات گوارشی و هضمی هستند مفید است.
از خواص گوشت بوقلمون همچنین منبع مهم ویتامین ها و مواد مغذی از قبیل آهن، نیاسین، روی، پتاسیم و ویتامینهای گروه B است. گوشت بوقلمون از نظر کلسترول بعد از گوشت سفید ماهی در مرتبه دوم قرار دارد. حدود ۶۰ درصد لاشه بوقلمون از نوع گوشت سفید و ۴۰ درصد گوشت قرمز است.
قابل توجه که این ترکیبات در شرایط پخت مختلف تغییر می کند و تابع عوامل بسیاری است.

 

سینه بوقلمون

مردم آمریکای شمالی، پس از شرکت در مراسم جشن سپاسگزاری و خوردن یک وعده سیر گوشت بوقلمون (بخصوص بوقلمون وحشی)، احساس خواب الودگی پیدا می کنند در حالی که پس از خوردن سایر غذاها و احساسی ندارند.
شاید یکی از دلایل آن وجود تريبتوفان زیاد باشد.
تریپتوفان یک اسیدآمینه ضروری و از اجزاء مهم زنجیره پروتئینها است و هر چه یک ماده خوراکی دارای پروتئین بیشتری باشد، تریپتوفان بیشتری دارد.
تریپتوفان در مغز تبدیل به سروتونین می شود که دارای خاصیت آرام بخش است.
از طرفی پروتئین گوشت بوقلمون وحشی در مقایسه با گوشت بوقلمون پرورشی دو درصد بیشتر است و به همان تناسب چربی کمتری دارد.
قسمت قابل توجهی از بوقلمون مصرفی در مراسم فوق، بوقلمون شکاری است.
مقدار تریپتوفان ۱۰۰ گوشت بوقلمون، مرغ، گاو، ماهی سالمون و بره به ترتیب برابر 0.24، 0.24، 0.23، 0.22، و 0.21  گرم است. ملاحظه می شود که تفاوت چندانی بین آنها نیست.
از طرفی درصد تریپتوفان سویای خام 0.59 گرم و اندکی بیش از دو برابر انواع گوشت است.
احتمالا دلیل آن چیزی جز مصرف بیش از اندازه گوشت بوقلمون در یک وعده (و احتمالا مصرف تریپتوفان بیشتر )، دراز کشیدن در صندلی و فکر کردن به زحمات روز گذشته نیست.

 

 


 

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی
امتیاز شما به مقاله
[: 19 امتیاز از مجموع: 4.8]

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج