مرجع تخصصی دام و طیور
0

بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین(علائم،پیشگیری،درمان)

بازدید 91

بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین یکی از انواع بیماری سالمونلا می باشد و بسیار واگیر دار می باشد . در نتایح کالبد شکافی می توان زردی لاشه را به طور کامل دید عامل بیماری یک نوع باکتری می باشد . در ادامه به نکات کاملی در مورد این بیماری و علائم و راهای درمان و پیشگیری آن بیان میکنیم.

سالمونلا گالیناروم ( بیماری تینوئید – حصبه طیور )

محل حمله بیماری و نقاط جراحت

این بیماری یکی از سویه های بیماری سالمونلا می باشد و یک مرض عمومی و واگیردار می باشد که شکل حاد این بیماری بسیار شایع تر از نوع مزمن آن می باشد و خانواده قرقاول ها جزء پرندگانی هستند که به این بیماری حساسیت دارند و از طرفی که بلدرچین ها جزء این خانواده هستند پس نسبت به این باکتری حساس هستند . این باکتری بیشتر به کبد، طحال ، عضلات و روده کوچک حمله می کند که در جوجه های ۱ تا ۳ روزه تلفات سنگینی می دهد و جالب اینکه در جوجه بلدرچین ها تلفات کمتری بر جای می گذارد .

کالبد شکافی

در نوع شدید این این بیماری می توان به زردی سراسری لاشه، وجود نکروز هایی بر روی طحال، کبد، شش ها و قلب و همچنین بزرگ شدن کبد به همراه تیرگی و طحال ناشی از پر خونی و نرمی بیش از حد این دو اندام و حضور همین نکروزها بر روی عضلات به اندازه سر سوزن مشاهده نمود از جمله سایر این علائم این بیماری می توان به تورم چرکین روده کوچک و آماس نزله ای روده و تکثیر سلول های رتیکلو آندوتلیال و حضور توده ی زرد رنگ بر روی سکوم پری کاردیت ،هیدرو پری کاردیت ، انتریت توام با خونریزی طحال اشاره نمود از جمله سایر علائم کالبد شکافی این بیماری است.

عامل بیماری و روش انتقال آن :

عامل ایجاد این بیماری یک باکتری از خانواده سالمونلاز است به نام سالمونلا گالیناروم که از طریق دفع مدفوع و تخم می تواند محوطه سالن، آبخوری ها و دانخوری ها را آلوده نماید همچنین نظیر سایر بیماریهای واگیر دار می­تواند از طریق روش های مکانیکی مثل کفش و لباس و لوازم منتقل شود یا اگر بهداشت دستگاه های جوجه­کشی رعایت نشود و بقایای چرک و کثافت بر روی آنها باقی بماند می تواند محیط رشد مناسبی برای میکروارگانیسم ها فراهم آورد و به جوجه ها منتقل نماید .

علائم بالینی

به طور خلاصه می توان علائم این بیماری را به طور تیتروار اینگونه بر شمرد که شامل: اسهالی با رنگ سفید یا سبز، خاکی بودن مخرج پرنده در سیستم بستر، بی رنگ شدن تخم، افسردگی و تجمع جوجه ها به دور هم، کاهش اشتها به همراه نفس نفس زدنهای خفیف در جوجه بلدرچین های نر از جمله سایر علائم دیگر این بیماری هستند.

تشخیص بیماری :

بیماری سالمونلا گالیناروم بلدرچین در ابتدا به کمک داشتن تاریخچه بیماری و بررسی علائم و جراحات می توان به یک تشخیص ابتدایی پی برد و در مرحله قطعی از طریق جدا کردن عامل بیماری زا در آزمایشگاه به کمک سوآپ مدفوع ، خون قلب و بافت کبد برای هیستو پاتالوژی به جواب قطعی رسید.

درمان و پیشگیری :

  1.  به جهت پیشگیری از این نوع بیماری باید در صورت دیده شدن لاشه در واحد بلافاصله آنها را سوزاند و یا به کمک آهک و خاک دفن کرد و نکات بهداشتی ذکر شده را در هر صورت رعایت نمود.
  2.  داشتن آب سالم در پیشگیری از این نوع بیماری نقش مهمی را بازی می کند .
  3.  در این نوع بیماری واکسیناسیون به دلیل افزایش طیور آلوده به بیماری مورد استقبال قرار نگرفته است.
  4. برای درمان بیماری می توان از داروی فورازولیدون به نسبت 4 درصد به مدت ۱۰ روز استفاده کرد که دارو می تواند عامل بیماری را از طریق دفع از بدن خارج نمائید و تلفات را کاهش دهد همچنین آلودگی را در بیماری قطع نماید .

این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت

[av_button label=’محصولات مجموعه پرورش ماکیان نیازی‘ link=’page,1115′ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ label_display=” icon_select=’yes’ icon=’ue854′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-4jddcd’ admin_preview_bg=”]

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]

نظرات کاربران

  • شما عزیزان میتوانید دیدگاه خود را در قسمت پایین برای این مطلب بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج