0

شناخت دستگاه گوارش اسب:آشنایی با ساختمان روده اسب

روده اسب

در پست قبلی با ساختمان معده اسب آشنا شدیم در ادامه به بررسی شناخت دستگاه روده اسب می پردازیم . روده اسب شامل روده باریک ، روده بزرگ ، روده کور، کولن کوچک و راست روده است .

روده باریک

 ساختمان روده باریک

روده باریک، لوله ­ای بلند است که از معده تا روده بزرگ امتداد می­یابد. روده باریک شامل سه بخش است:

دوازدهه (دئودنوم)، تهی روده (ژئوژنوم) و ایلئوم.

در اسب طول روده باریک در حدود 27 – 20 متر (68-65 پا) و ظرفیت آن حدود 70-55 لیتر (16-12 گالن) می­باشد.

در اسب قسمت اعظمی از تجزیه و جذب بخش کنسانتره ­ای جیره غذایی طی فرایندی مشابه با آنچه در روده کوچک انسان، خوک یا سگ انجام می­پذیرد در روده باریک صورت می­گیرد.

*دوازدهه در حدود 1 متر (3 فوت) طول دارد و کاملاً به معده متصل می­باشد. دوازدهه یک خمیدگی S شکل تشکیل می­دهد که لوزالمعده را دربر می­گیرد. مجاری لوزالمعده و صفرا در فاصله حدود 15 میلی­متر (6/0 اینچ) از اسفنگتر پیلوریک به دوازدهه وارد می­شوند.

*تهی روده در حدود 20 متر (65 فوت) درازا دارد که 5/1 – 1 متر (5-3 فوت) انتهایی آن به عنوان ایلئوم شناخته می­شود. ژئوژنوم و ایلئوم در سمت چپ شکم اسب بین معده و لگن واقع شده­اند. روده باریک که به صورت حلقه­های بزرگ روی کولون کوچک قرار دارد، جز در محل اتصال به معده و روده­کور می­تواند آزادانه حرکت کند.

سه نوع غده در روده باریک وجود دارد که مسئول ترشح انواع بسیاری از آنزیم­ های گوارشی هستند:

غدد روده­ای، غدد اثنی عشری و غدد پیرپچز. غدد روده­­ای (لیبرکون) و پیرپچز در سراسر روده باریک یافت می­شوند. غدد اثنی عشری (غدد برونر) در قسمت ابتدایی روده باریک یافت می­شوند.

 روده بزرگ

 آناتومی روده بزرگ

تاکنون به نظر می­رسید که فرایند گوارش در اسب کمی متفاوت با انسان باشد. به هر حال، اسب می­تواند تحت یک رژیم غذایی علفی رشد کند، در حالی که ما تحت چنین رژیمی قطعاً بیمار خواهیم شد. به نظر شما چه چیزی اسب را از انسان متفاوت می­سازد؟

جواب این سؤال به ساختار روده بزرگ اسب مربوط می­شود که قادر است انرژی محبوس شده در بخش­ های محکم فیبری گیاهان را استخراج نماید. اسب هیچ گونه آنزیم گوارشی را که قادر به شکستن کربوهیدرات­های نامحلول سازنده دیواره­ های سلول گیاهی باشد در اختیار ندارد. با این وجود باکتری­ها می­توانند سلولز، همی سلولز و پکتین را طی فرآیند تخمیر بشکنند.

اسب دارای یک روده بزرگ بسیار حجیم است که با بسیاری از میکروارگانیسم­ها همزیستی دارد. انرژی موجود در فیبر رژیم غذایی اسب توسط این میکروارگانیسم­ها طی فرآیند تخمیر آزاد می­شود و مورد استفاده قرار می­گیرد.

جدول 1-1 نشان می­دهد که چگونه اسب برای هضم مقادیر زیادی فیبر خشن سازگاری یافته است.

جدول 1-1: ظرفیت نسبی لوله گوارش گونه­ های مختلف
ظرفیت نسبی (درصد)
حیوان معده روده کوچک سکوم کولون و راست روده نسبت طول روده به طول بدن
گاو 71 18 3 8 1: 20
گوسفند 67 21 2 10 1: 27
اسب 9 30 16 45 1: 12
خوک 29 33 6 32 1: 14
سگ 63 23 1 13 1: 6

روده بزرگ از ایلئوم تا مقعد امتداد دارد و طول آن در حدود 8 متر (25 فوت) است. روده بزرگ شامل 4 بخش می­باشد:

 روده کور (سکوم)

این حفره انتهایی بزرگ، کیسه کاما شکلی است که در پایان روده باریک قرار گرفته است. محل ورود روده باریک به سکوم در نزدیکی استخوان کَپَل راست اسب قرار دارد، و می­تواند حدود 9/0 – 6/0 متر (3-2 فوت) به جلو و عقب ادامه یابد تا در نیمه راه در امتداد شکم اسب خاتمه یافته و در نهایت روی کف شکم قرار بگیرد. گنجایش روده کور حدود 35 – 25 لیتر (8-6 گالن) می­باشد.

روده اسب

 کولون بزرگ

گنجایش کولون بزرگ حدود 110- 90 لیتر (24-20 گالن) بوده و 4-3 متر (13-10 فوت) طول دارد. به منظور ایجاد تناسب در شکم است، کولون بزرگ به صورت 4 بخش که روی یکدیگر تا خورده­اند، تقسیم می­شود که در شکل 16-1 نشان داده شده است. ناحیه نخستین، کولون شکمی راست می­باشد که از بالای روده کور به سمت جلو امتداد می­یابد و در مقابل پهلوی راست اسب تا خمیدگی جناغی ادامه دارد. در آن قسمت قطر کولون باریک شده و به سمت عقب پیچ می­خورد و کولون شکمی چپ را به وجود می­آورد که در سمت چپ شکم اسب تا ناحیه لگنی امتداد می­یابد. کولون در قسمت خمیدگی لگن دوباره پیچ خورده و نیز ضخامت آن به حدود 9 سانتی­متر (5/2 اینچ) کاهش می­یابد، اما در ادامه به سمت دیافراگم، دوباره منبسط شده و افزایش قطر پیدا می­کند. این ناحیه، کولون پشتی چپ نام دارد. کولون در نزدیکی خمیدگی دیافراگم به سمت عقب برمی­گردد و کولون پشتی راست را می­سازد که تا رسیدن به کولون کوچک به تدریج باریک و باریک­تر می­شود. لازم به یادآوری است که روده بزرگ در شکم به جایی متصل نبوده، تنها به وسیله حجم خود نگه داشته می­شود؛ بنابراین در صورتی که روده بیش از حدّ معین خالی باشد، ممکن است مشکلات گوارشی خاصی در پی داشته باشد.

باریک شدن تدریجی کولون و پیچی­ های متوالی موجود در این بخش، آن را در برابر انسداد، آسیب ­پذیر می­سازد. اگر به هر دلیل، عبور مواد غذایی در کولون کند شود، انسداد رخ داده و ممکن است اسب دچار شکم درد یا کولیک گردد. بیشتر مواد هضم شده سه ساعت بعد از مصرف وعده غذایی به سکوم می­رسند و حدود 48 – 36 ساعت در روده بزرگ باقی می­مانند.

 کولون کوچک

طول یک کولون 4-3 متر (13-10 فوت) می­باشد اما  نسبت به کولون بزرگ، باریکتر و ظرفیت آن حدود 70 – 9 لیتر (16-2 گالن) است. کولون کوچک به تهی روده متصل بوده و حرکتی آزادانه دارد که این مسأله می­تواند منجر به مشکلات گوارشی از جمله پیچ خوردگی روده شود.

 راست روده

راست روده مجرایی کوتاه و نسبتاً مستقیم است که کولون کوچک را به مقعد متصل می­کند و به عنوان ناحیه ­ای برای ذخیره­ سازی مدفوع محسوب می­شود.


این تجربه است که کمک می کند در هر تجارتی موفق شوید، ما بدون هیچ چشم داشتی تجربه خود را در اختیار شما خواهیم گذاشت
گروه تولیدی پژوهشی نیازی

امتیاز شما به مقاله
[: 0 امتیاز از مجموع: 0]
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

2:27:55 AM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی تخصصی بوقلمون

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

جوین خروج